Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nový lék donanemab je velkou nadějí v boji proti Alzheimerově chorobě

Nová studie ukázala, že lék donanemab zpomaluje pokles paměti a myšlení u pacienta až o 60 procent, odborníci proto volají po jeho schválení regulačními úřady.

V posledních letech dochází v medicíně k zásadním přelomovým výzkumům a zjištěním, které dávají naději těm, kteří trpí dosud nevyléčitelnými nemocemi. Nyní bylo rozsvíceno světlo na konci tunelu pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou, tedy onemocněním mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a zároveň ztrácí svou funkci. Pacienti nejsou schopni rozpoznávat známé věci, pamatovat si různé údaje a mnohdy se o sebe ani nemohou sami postarat.

Tomu by ale mohl být brzy konec - nebo by alespoň mohl být oddálen. V posledním roce se totiž debata točila okolo dvou nových léků, lecanemabu a donanemabu, které mohou úpadek paměti a myšlení u lidí trpících Alzheimerovou chorobou zpomalit. Nyní však byly publikovány nové a velmi nadějné výsledky výzkumu donanemabu a odborníci začali ihned urgovat zdravotnické regulační orgány, aby tento přelomový lék schválily.

Výzkum odhalil lék na Alzheimerovu chorobu, který může zpomalit pokles kognitivních funkcí

@eevelka

Při výzkumu bylo zjištěno, že donanemab zpomaluje pokles paměti a myšlení o 20-60 %, přičemž přesné číslo závisí na daném mozku pacienta. U těch, na kterých byl lék testován, se navíc o 40 % snížila jejich neschopnost vykonávat každodenní činnosti, například řízení auta nebo vykonávání koníčků.

Donanemab se pacientům podává přes kapačku přímo do žíly, ostatně stejně jako všechny ostatní imunoterapeutické léky. Donanemab následně naučí imunitní buňky rozpoznat a odstranit bílkovinu zvanou amyloid, která se při Alzheimerově chorobě hromadí.

Psychedelika dokáží léčit deprese lépe než antidepresiva, ukazují studie

@eevelka

Studie trvala pouze 18 měsíců, takže bude teprve zjišťováno, jaký účinek bude donanemab mít na pacienty trpící Alzheimerovou chorobou dlouhodobě. Podávat by se navíc měl pouze těm, kteří trpí nemocí v jejím mírném stadiu - nikoliv tedy pacientům s těžkou formou Alzheimerovy choroby, jelikož by u nich lék nejspíše nebyl účinný. Jeho schválení regulačními úřady je ale na dobré cestě, při jeho užívání bylo zaznamenáno jen málo vedlejších účinků a větsina z nich byla mírná (například bolesti hlavy). Podle prognóz odborníků by tedy mohl být lék běžně používán už v roce 2025.

Zdroje: alzheimers.org, The Guardian