Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Výzkum odhalil lék na Alzheimerovu chorobu, který může zpomalit pokles kognitivních funkcí

Nejčastější forma demence, Alzheimerova choroba, prošla průlomovým výzkumem a nyní vstupuje do nové éry léčby.

Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence, kterou v současné chvíli trpí až 55 milionů lidí, dalších 10 milionů jich každoročně přibývá. Při nemoci se v mozku hromadí bílkoviny a vytvářejí abnormální struktury, které postupně ničí nervové buňky a mozkovou tkáň, následkem čehož dochází k poklesu kognitivních funkcí u nemocného člověka.

Výzkum Alzheimerovy choroby právě prochází pro mnohé revolučním momentem. Ač byl v minulosti vyvinut nespočet léků, které měly za cíl zastavit či zpomalit vývoj choroby u nemocného člověka, nyní se k nim přidává slibná možnost. Výsledky osmnáctiměsíční třetí fáze výzkumu, který byl publikován v New England Journal of Medicine, totiž poukazují na lék zvaný lecanemab. Ten snižuje množství nahromaděných bílkovin v mozku, což může účinně zpomalit nástup demence.

Zdroj: BBC

Rozsáhlé studie se účastnilo celkem 1795 dobrovolníků v rozmezí 50–90 let s Alzheimerovou chorobou v raném stadiu. Ti byli rozděleni na dvě poloviny, té první byl podáván každých čtrnáct dní lecanemab, té druhé placebo. Hypotéza, že hromadění bílkoviny amyloidu v mozku může iniciovat a urychlit postup příznaků Alzheimerovy choroby, byla ve studii také testována a následně potvrzena. Takový výsledek přesvědčivě poukazuje na souvislost mezi odstraněním amyloidu, a tím pádem zpomalení poklesu kognitivních funkcí u nemocného člověka.

This is the first drug that provides a real treatment option for people with Alzheimer's. While the clinical benefits appear somewhat limited, it can be expected that they will become more apparent if the drug is administered over a longer time period.
Profesor Bart De Strooper, UK Dementia Research Institute

Finální výsledky již posuzují regulační orgány v USA, které brzy rozhodnou, zda může být lecanemab schválen pro širší použití. Vývojáři, tedy farmaceutické společnosti Eisai a Biogen, pak plánují příští rok zahájit schvalovací proces v dalších zemích. Podle autorů výzkumu je však lék lecanemab spojen s nežádoucími vedlejšími účinky, kvůli čemuž je potřeba provést další studie a zkoumání. Skeny mozku ukázaly riziko krvácení do mozku, což se týkalo 17 % účastníků, a otoku mozku, který byl zaznamenán u 13 % účastníků výzkumu. Celkem 7 % osob, kterým byl lék podáván, muselo navíc léčbu ukončit právě kvůli nežádoucím účinkům.

Zdroje: WHO, New England Journal of Medicine, BBC, The Guardian, Euronews