Archeoložka Kathleen Martinez se už dvě dekády snaží najít Kleopatřinu hrobku a v posledních měsících se k tomu možná reálně přiblížila.
Kleopatra je jedna ze čtrnácti ptolemajských faraonů, jejichž hrobky se archeologům nikdy neodařilo najít. Egyptologové se domnívají, že jsou pohřbení ve staré Alexandrii, části moderního egptského přístavního města, která je z většiny ponořená pod vodou.
S touto teorií začala pracovat i doktorka Kathleen Martinez, která jednou za čas vydává updaty na její výzkum. Ten poslední vyšel před dvěma lety v listopadu roku 2022, kdy ona a její tým objevily v blízkosti chrámu Taposiris Magna tunel dlouhý jako dvanáct fotbalových hřišť. Podle Martinez bylo velice pravděpodobné, že tunel vedl právě ke ztracené Kleopatřině hrobce a jednalo se o významný objev, díky kterému byla archeoložka schopná zúžit potenciální lokace hrobky.
V posledním updatu z letošního roku prozradila, že po dvou letech vykopávek v chrámu Taposiris Magna našla první hmatatelný důkaz o tom, že je na správné cestě k objevení Kleopatřiny hrobky.
Potřbovala potvrdit svou teorii, že chrám byl zasvěcený bohyni Isis, která byla pro Kleopatru obzvlášť důležitá, jelikož věřila, že je její inkarnací. Poslední dva roky, tak Kathleen Martinez hledala specifický artefakt, který se snažil najít i Napoleon a navzdory všem předchozím neúspěchům ho opravdu našla.
Artefaktem, který Martinez objevila, je základní kámen či deska, který se typicky dával pod hlavní zákadní pilíře důležitých staveb. Samotná deska je velká zhruba jako smartphone a plní stejnou funkci jako naše moderní základní kameny - obsahuje důležité informace jako, kdy byla stavba postavena, proč a kým.
Během vykopávek tým našel ještě jeden chrám, kde objevili mince s Kleopatřiným jménem a podobiznou. Velkou otázkou nicméně zůstává fakt, že oba chrámy nejsou zakreslené v žádné mapě ze starověkého Egypta, skoro jako by pro ně neexistoval.
Kathleen Martinez navíc začala prozkoumávat i Středozemní moře, které je s chrámem Taposiris Maga propojená alejí. Je totiž možné, že se pod vodou nachází další chrám, který se podobně jako nedaleká Alexandrie potopil a leží tak na dně moře.
S objevováním vod Martinez a jejímu týmu pomohlo jak egyptské námořnictvo, tak Robert Ballard, který objevil Titanic a předpoklady archeoložky se rychle naplnily. Pod vodou totiž objevili několik neobvyklých struktur včetně materiálu, ze kterého byly vytesané sochy v chrámu Taposiris Magna.
Kathleen Martinez se tak každým rokem, měsícem i dnem přibližuje k objevení Kleopatřiny hrobky a během toho nachází jeden úžasný artefakt za druhým. Jestli někdo hrobku opravdu objeví, nejspíš to bude ona, a pokud jsi na své bingo card do teď neměl*a discovery of Cleopatra's tomb 2024, je na čase to přidat.