Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a 100% si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.
Naguib Mahfouz je symbolem novodobé egyptské literatury a The Cairo Trilogy je jedna z jeho nejznámějších prací. Za svou tvorbu si vysloužil v roce 1988 Nobelovu cenu za literaturu a je dodnes jediným Egypťanem a prvním arabským spisovatelem, který cenu dostal. Trilogie sleduje osudy několika generací jedné muslimské rodiny v Káhiře od Egyptské revoluce proti Britským kolonizátorům v roce 1919 až téměř do konce druhé světové války.
Díly:
Taha Hussein byl podobně jako Mahfouz jedním z předních egyptských spisovatelů, především co se týče přelomu 19. a 20. století a modernistického proudu. Přestože byl kvůli nepovedené operaci od dvou let slepý, vystudoval několik univerzit včetně Montepellieru ve Francii nebo italské Sorbony, odkud si odnesl druhý doktorát (první získal na univerzitě v Káhiře). Jeho nejznámější dílo je stoprocentní autobiografie Dny, která ve třech částích vypráví o jeho dětství stráveném v malé vesnici, studiích v Egyptě a ve finální části i studiích ve Francii a Itálii.
The Open Door je stěžejní feministické dílo psané v arabštině, které je dneska stejně důležité jako bylo v roce 1960, když vyšlo. Al-Zayyat v něm zkoumá ženská témata skrze postavu dospívající dívky Layly ze střední třídy, která vyrůstá během egyptského národního hnutí před revolucí v roce 1952. Z románu tak dostaneš nejenom kontext o postavení žen v Egyptě v polovině minulého století, ale i o nestabilní a složité politické situaci v zemi a ve světě - román vrcholí Suezskou krizí, která vedla v invazi Francouzů, Britů a Izraelců do země. Pokud by sis měl*a z článku nějakou knihu odnést, je to rozhodně tahle.
War in the Land of Egypt byla Arabským svazem spisovatelů (Arab Writers Union) vybraná jako jedna ze 105 nejlepších knih 20. století a ne náhodou. Vypráví o jomkipurské válce z roku 1973, v jejíž předvečer je nucen naverbovat do armády syn dobře postaveného muže. Ten ho chce za každou cenu ochránit, a tak přesvědčí chudého nočního hlídače, aby místo toho poslal do armády vlastního syna. Výměna ale nedopadne podle jejich představ a její tragikomický výsledek se promění ve fiasko, které poukazuje na šílenou byrokracii a korupci moderního Egypta. A to dokonce tak dobře, že byl román v Egyptě zakázaný.
Zdroje: Goodreads, Book Riot, simonandschuster.com