Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co je PMS?

PMS neboli premenstruační syndrom postihuje velmi vysoké procento populace a u většiny se projevuje změnou nálad před menstruací. Co ti může pomoct?

PMS může znamenat horskou dráhu emocí – nekontrolovatelné změny nálad, během kterých může člověk přejít z jednoho stavu do druhého (od záchvatů pláče přes úzkost až do stavu určité stability), a to během velmi krátké doby.

To, že jsou tvé emoční výkyvy způsobeny PMS, poznáš, pokud začnou zhruba týden před menstruací a přestanou den nebo dva před jejím začátkem.

Mezi nejčastější příznaky PMS patří špatná nálada, přecitlivělost, podrážděnost, střídání smutku a vzteku nebo pocity úzkosti a nervozity.

Tím, co je přesně příčinou PMS, si nejsou jisti ani odborníci, ale souvisí s hormonálními výkyvy, ke kterým dochází během druhé poloviny menstruačního cyklu. Posun hormonů, zejména estrogenu a progesteronu, může vést jak k fyzickým, tak k emocionálním symptomům.

Co ti může pomoct?

Cvičení

Fyzická aktivita může pomoct s hormonálními změnami, které často PMS vyvolávají. Cvičení ti dodá energii a může pomoct s křečemi.

Vyhni se alkoholu, kofeinu a sladkostem

Kofein může totiž zvýšit úzkost, nespavost a nervozitu. Alkohol může zhoršovat náladu a cukr zase může přispívat k jejím výkyvům, které se pojí s kolísáním hladiny cukru v krvi.

Nauč se pracovat se stresem

Stres může PMS symptomy také zhoršovat a je důležité naučit se s ním pracovat. Vyzkoušej třeba meditaci nebo jógu!

Potraviny

Pomáhají potraviny, které jsou zdrojem vápníku. Například mléko, jogurt nebo sýr. Také pomáhá vitamín B6, který je například v rybách nebo v ovoci.

Spánek

Nedostatek spánku může velice negativně ovlivnit tvoji náladu. Snaž se každý den spát alespoň sedm až osm hodin.

V neposlední řadě se neboj konzultace se svým lékařem!

Vaše zkušenosti s PMS:

1.

Těsně před menstruací mi začnou stahy v podbříšku, jako by mě někdo kopl míčem do břicha. Tyhle stahy mi začínají pár dní předtím, než mi menstruace začne, a pokračují i v průběhu. Někdy se k tomu přidá i bolest zad na bedrech, ale nejhorší je, když mi natečou prsa. Sice je mám větší, ale ta těžkost a bolest nateklých uzlin je asi nejvíce nepříjemná. Bolí mě kolikrát i po skončení menstruace. 

Už na sobě vypozoruju, že když začínám mít chutě na sladký a nebo patlat pátý přes devátý, tak to brzo přijde. Někdy mi poklesne i nálada. Sice ne nijak extrémně, ale raději budu doma chillovat doma, než ze bych šla na party s kámošema. Prostě chci být sama v klidu, nálada na to “být social“ není. Někdy přijde taková melancholie nebo vyčerpání, ale ne vyloženě nějaký těžký smutek.

2.

Začnu věcmi, co se mi dějí opravdu pravidelně. Úplně pokaždé přijdou chutě na sladké a celkově jsem taková rozežraná. Ale vlastně i víc hladová než normálně, moje tělo prostě najednou potřebuje víc energie. K tomu se mi nafoukne břicho, cítím se vždycky jako velryba a mám takový ty myšlenky typu ,,Nepřibrala jsem?” z čehož jsem pak otrávená. Jo a taky hodně chodím na záchod… 💩 Pak mám příznaky, které se mi stávají jen někdy a to hlavně, když jsem ve stresu, málo spím a celkově není moje životospráva ideální. To pak přijdou bolesti břicha, únava a dokáže mě rozbrečet (nebo vytočit) prakticky cokoliv. Vážně COKOLIV.

3.

Zaprvé nejvíce trpím tím, že jsem emociálně nestabilní a hrozně brečím. Druhá věc je žravost - jím strašně moc sladkýho. Třetí je akné to mi vyraší ve velké míře každý měsíc. Ten první bod cítím, že na mě působí rozhodně nejvíc. Není měsíc, kdy bych neležela v posteli a jen tak nebrečela. Někdy je vtipné, že se rozbrečím a do toho se strašně směju... no prostě emoční nestabilita.

4.

Po vysazení hormonální antikoncepce se u mě poprvé projevilo PMS. Kromě klasického zhoršení pleti a chuti na čokoládu se u mě projevuje zejména zhoršenou náladou. Je to ten týden v měsíci, kdy si důvody k hádce aktivně vyhledávam, pak si to uvědomím a brečím. Nepřišla jsem na zázračný způsob, jak se toho zbavit. Moje okolí se obrní pochopením a trpělivostí a já jsem na sebe ten týden hodnější.