Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odkud se vzal smažák a co má společného se socialismem?

Svíčková, guláš, pivo a hlavně smažák. Česká republika se může pyšnit mnoha klenoty, ale nic není tak signifikantní pro českého strávníka jako právě kus eidamu obaleného v trojobalu. Kde se ale vzal?

Zdendovi Pohlreichovi by se teď asi protočily panenky, ale pojďme si přiznat, že smažený sýr je zkrátka to nejlepší, co si v české restauraci můžeš dát.

Smažený sýr ale nepochází z Česka, nebo alespoň ne úplně. Jeho historie sahá až do středověku, kde se objevoval na jídelníčku lidí v Římské říši, Řecku, Egyptě ale třeba i na Kypru.

Podle mnoha historiků je ale původním domovem smažáku Francie. Roku 1393 totiž vyšel v časopise Le Ménagier de Paris recept na smažené sýrové tyčinky. Recept ale nemá s tím, jak připravujeme smažený sýr v dnešní době, příliš společného.

V bříšku jako v Itálii aneb velký test mražené pizzy ze supermarketů

by @yanhoechka

Pokud se ale budeme bavit o typickém českém smažáku v trojobalu, protože Češi dávají do trojobalu snad všechno, tak ano, smažák v trojobalu je český vynález.

Takto připravovat se začal v Česku zhruba v 50. letech 20. století. V té době se u nás dokonce sýr obaloval i do slaniny a podával se jako předkrm.

Důležité je vypíchnout, že za rozmachem smažáku v Česku stojí především socialismus a příchod hotovek a polotovarů, které umožňovaly ženám lepší přechod z domova do práce, a ony tak mohly budovat tvrdou hráz před zlým Západem.

3 airfryer recepty, které bys měl/a znát

by @terezasvehlova

Češi jsou navíc jediným národem na světě, který si ke smažáku dává tatarskou omáčku. Tatarku totiž milujeme, stejně tak jako smažák. Podle průzkumů za ni totiž utratíme zhruba o 40 % více peněz než třeba za kečup.

A kupodivu ani tatarka není původem český vynález, jedná se totiž o majonézu, do které se přimíchává koření a nadrobno nakrájené okurky. Ano, majonéza, takže původ tatarky je taky ve Francii.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.