Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Na klimatickou změnu má vliv i sport. Formule 1 vydala první report, který se důsledky motorsportu zabývá

Pokud chceme řešit změnu klimatu (což bychom tedy měli), nesmíme zapomenout na to, jaký vliv na ni má sport. Překvapivě totiž docela velký. Otázku udržitelnosti teď řeší i Formule 1, která se svými dopady na klimatickou změnu zabývá v novém reportu.

Každý mail, který pošleš, film, který streamuješ nebo otázka, kterou googlíš, přispívá svou troškou k zvýšení koncentrace oxidu uhličitého v našem ovzduší. Internet má větší carbon footprint než létání. Ale není třeba se kvůli tomu cítit guilty, tvoje stopa je naprosto zanedbatelná, většinu emisí má na svědomí průmysl, energetika a doprava. Jak je klima změna všudypřítomná, tak tě ale možná překvapí, co všechno se na ní podílí – významný podíl má právě třeba sport.

5 způsobu, jak bojovat s environmentální úzkostí

@michaela__halova

Sport k emisím kvůli své náročné logistice významně přispívá. O to spíše při událostech, jako jsou třeba olympijské hry, kdy jsou do ovzduší uvolňovány miliony tun CO2. Extrémní výkyvy počasí ale naopak stále častěji narušují sportovní soutěže a ovlivňují i zdraví sportovců.

Fotbalové mistrovství v Kataru: Pohár plný krve a kontroverzí

@_kajina

Výkyvy počasí ohrožují sport

Příkladem může být například špatná kvalita ovzduší na tenisovém Australian Open nebo naopak extrémní vedra na US Open. S problémy se potýkají také zimní sporty - až polovina bývalých pořadatelských měst zimních olympijských her by mohla do roku 2050 postrádat sníh. Nejedná se ale jen o vrcholové sportovní události, změna klimatu zasahuje i do běžných tréninků a sportovních akcí.

Proto roste v oblasti sportu iniciativa, která se zasazuje o šetrnost vůči klimatu a snaží se oslovit miliardy svých fanoušků a fanynek. Nadcházející letní olympijské hry v Paříži mají například za cíl být klimaticky pozivitní, je ale otázka, zda se to při události takových rozměrů podaří. Organizace jako UEFA nebo LIFE TACKLE mají pak své vlastní strategie udržitelnosti a podobným směrem se vydávají i motorsporty.

Udržitelnost je hot!

@eevelka

Samotná Formule 1 zveřejnila začátkem týdne svůj první Impact Report, který hodnotí, jak sport plní své udržitelné cíle. Zpráva ukazuje, že v porovnání s rokem 2018 se uhlíková stopa F1 snížila o 13 procent.

Udržitelnost je pro nás jedním z nejdůležitějších faktorů nejen jako pro sport, ale i jako pro firmu. Už nám nestačí pouze přinášet skvělou akci a wheel-to-wheel racing, ale musíme zajistit, že tak činíme udržitelným způsobem, aby náš sport mohl prosperovat i v budoucnu.
Stefano Domenicali, prezident & CEO Formule 1

Formule 1 se už v roce 2018 zavázala svou strategií k tomu, že do roku 2030 dosáhne nulových emisí uhlíku a vybuduje tak sport, který po sobě zanechává pozitivní změny. To bude ještě značně komplikované, mimo jiné vzhledem k logistické náročnosti desítek závodů na různých místech světa v průběhu 9 měsíců.

Ve zprávě je dále uvedeno, že sport chce snížit svou uhlíkovou stopu o 37 procent a zaměřit se právě na logistiku, která se na ní podílí téměř polovinou. Jednotlivé týmy a jejich zaměstnanectvo nicméně přechází už nyní na obnovitelné zdroje energie a řeší otázku vzdálených závodů i námořní přepravy, která je k přesunu potřebných součástek využívána.