Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Fotbalové mistrovství v Kataru: Pohár plný krve a kontroverzí

Odstartoval největší fotbalový svátek. Letos se však odehrává ve stínu mnoha problémů a kontroverzí. Korupce, nelidské zacházení s pracovníky i homofobie, to jsou jen některé problémy, kterým pořadatelská země čelí.

Není snadné říci, že se pohár v Kataru zkrátka konat neměl. Země byla přeci jen vybrána ve svobodném hlasování delegátů FIFA, přesto se ale nedá mluvit o jednoznačném souhlasu s pořádáním této události právě v Kataru. Tohle je pět hlavních důvodů, proč by se jedna z nejsledovanějších sportovních událostí neměla v Kataru konat.

1. Horko

Když udeří vlna veder v letních měsících, zejména ve středoevropských a západoevropských zemích, vydají se zuřiví reportéři k rozpáleným kapotám aut a testují, zda na nich lze usmažit vejce. Pokud bys tohle zkusil/a během (nejen) letních měsíců v Kataru, mohl/a by sis otevřít snídaňové bistro.

Vedro je v Kataru zejména v létě zkrátka neúnosné. Organizátoři původně plánovali klimatizovat samotné stadiony či přišli s nápadem jakýchsi „solárních mraků“, které měly slunce zastínit. To se později ukázalo jako neproveditelné, a proto se turnaj letos hraje v zimě.

Problémem je také to, že FIFA nemá na svých turnajích ošetřenou politiku pro extrémní podmínky spojené s počasím, na rozdíl třeba od Australian Open. Jediné, co FIFA hráčům doporučuje, je pít hodně vody. :)

2. Narušení probíhajících evropských lig

To, že se kvůli extrémně vysokým teplotám turnaj přesunul na zimu, by se mohlo zdát jako dobré řešení, pokud by se na něj nenabalovaly další komplikace. V neposlední řadě jde o to, že evropské ligy budou mít dva měsíce odebrané z poloviny své sezóny.

Někteří oponují, že ne všechny zúčastněné země fungují v sezóně srpen–květen, takže narušení se bude týkat jen několika velkých a mocných týmů, které by si měly přestat stěžovat. Velká část nasazených hráčů však bude reprezentovat evropské kluby. UEFA je zdaleka nejvíce zastoupenou konfederací na turnaji s 13 z 32 evropských národů, mnoho hráčů z jiných zemí tam má své denní zaměstnání.

3. Homofobie

Fakt, že homosexualita je v Kataru ilegální, by měl být jeden z hlavních argumentů, proč druhý největší svátek po olympiádě v takovém státě nepořádat. V civilizované společnosti by takové postoje neměly být tolerovány ani otevřeně, ani tichým přehlížením.

Korunu všemu nasadil Sepp Blatter, který dle BBC na tiskové konferenci na otázku, co by gayové měli dělat, pokud chtějí jet do Kataru, řekl, že by se měli „zdržet sexuální aktivity“.

Co to změní? Ačkoliv je počet profesionálních sportovců, kteří otevřeně promluvili o své orientaci, stále vyšší, dokud nepřijde výrazná osobnost, vrcholový fotbalista či fotbalistka, ke kterým bude vzhlížet mezinárodní komunita, atmosféra se nezlepší. Zatím si tak můžeme jen představit, kolik hráčů, trenérů či fanoušků cestuje do takové země za cenu sebezapření vlastní identity.

4. Pohár plný krve

Podle britských novin The Observer zemřelo při výstavbě stadionů a dalších objektů 400 nepálských migrantských pracovníků. Zdá se ti tohle číslo malé? Nepálci tvoří pouhých 20 procent z celkového počtu pracovníků, kteří se na výstavbě podíleli. Čísla z dalších zdrojů mluví až o 6 500 dělnících, kteří během výstavby zahynuli. Většina z nich byla z Indie a asijských či afrických zemí, jednalo se tak o levnou pracovní sílu.

FIFA musí obdržet úplnou zprávu z Kataru, která bude katalogizovat celý rozsah problému, a seriózní plán, jak věci napravit. Nedostatky současného systému vystavují nebezpečí příliš mnoho zranitelných lidí. Lze tak bez nadsázky říci, že tohle mistrovství stojí na krvavých základech nevinných lidí.

Dua Lipa na mistrovství světa v Kataru nevystoupí, volá po zlepšení stavu lidských práv v zemi

@eevelka

5. Infrastruktura

Katar není zemí s fotbalovou historií, proto není překvapením, že neměl potřebnou infrastrukturu k hladkému průběhu tak velké události, jakou mistrovství je.

Vybudování stadionů, hotelů a dalších potřebných částí infrastruktury bude stát něco kolem 220 miliard dolarů. Pro srovnání – příprava Jižní Afriky na turnaj v roce 2010 stála 3,5 miliardy dolarů.

Jeden příklad za všechny ukazuje, jak moc nedostatečná infrastruktura v Kataru byla: Město, které bude hostit finále, Lusail City, ve skutečnosti ještě před pár lety neexistovalo. Muselo se postavit kompletně od základů, asi 15 kilometrů severně od Dauhá, aby se tam mohl turnaj ubytovat.

FIFA uspořádá v rámci mistrovství světa v Kataru obří akci v metaversu

@yanhoechka

Kdyby se turnaj v Kataru nekonal, nejspíše by se 220 miliard dolarů neutratilo na lokálním fotbale, ani by takovou sumu nikdo nejspíš nevěnoval charitě. I přesto je to ale neuvěřitelné plýtvání penězi.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.