Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

5 způsobu, jak bojovat s environmentální úzkostí

Kvůli rostoucímu počtu negativních zpráv o klimatické změně stoupá i množství lidí potýkajících se s eco-anxiety, tedy environmentální úzkostí nebo také klimatickým žalem. Pokud s ní bojuješ i ty, je na čase začít o své mentální zdraví pečovat. Jak? To se dozvíš v článku.

Eco-anxiety, často také označovanou jako environmentální úzkost, klimatický žal nebo environmentální smutek, lze definovat jako chronický strach ze zkázy životního prostředí. Kvůli globálnímu oteplování se se strachem o budoucnost planety v jisté míře za život setkala asi většina z nás. Je totiž přirozené, že s tímto pocitem bojují především mladí lidé, protože je to právě naše budoucnost, která je v ohrožení.

I přes to, že eco-anxiety není oficiálně označována jako porucha duševního zdraví, stejně jako jiné druhy úzkosti, i eco-anxiety je něco, proti čemu bys měl*a bojovat, pokud ti ubližuje a omezuje v běžném fungování.

Mezi příznaky může patřit na příklad:

  • neustálý overthinking o stavu planety
  • pocity přetížení, úzkosti, deprese nebo paniky způsobené negativními zprávami o klimatické krizi
  • pocity provinilosti za aktivity, které přispívají ke klimatické krizi
  • hněv, frustrace nebo smutek z ničení přírodního prostředí nebo z lidí, kteří klimatickou krizi popírají

Globální oteplování se děje a je důležité před problémem nezavírat oči, ale zároveň se nenechat eco-anxiety pohltit.

Nejčastějšími spouštěči environmentální úzkosti jsou:

  • viditelné projevy klimatické změny (nárůst teplot, změna biodiverzity, přírodní katastrofy atd.)
  • uvědomění si velikosti vlastního dopadu na přírodu a následný pocit viny
  • pocit zoufalství z toho, že je katastrofický scénář neodvratitelný
  • příjem velkého množství negativních zpráv o klimatu v médiích a na sociálních sítích

Abys mohl*a proti eco-anxiety bojovat, je potřeba si tyto spouštěče uvědomovat a následně s nimi pracovat. Dále ti s bojem proti eco-anxiety pomůžou následující postupy:

1. Zůstaň informovaný*á, ale nastav si hranice

Žijeme ve světě, kdy jsme neustále obklopeni obrovským množstvím informací, což může být často dvousečné. Být informovaný a mít přehled nám dává vědění, které je důležité pro vytváření si názorů a postojů. Ale čeho je moc, toho může být příliš. Neustálý přísun negativních zpráv o změně klimatu může ublížit tvé psychice, proto dbej na mediální hygienu a nastav si hranici v množství informací o klimatu, které přijímáš. Pomůže ti například i nesledovat na sociálních sítích lidi, kteří se k planetě chovají lhostejně nebo klimatickou krizi popírají.

5 pozitivních zpráv z boje proti klimatické změně

@eevelka

2. Chovej se udržitelně a jdi příkladem

Místo vytváření katastrofických scénářů proměň svoji energii v aktivity, které planetě pomáhají. Chovej se ekologicky: recykluj, šetři vodu a nepodporuj značky a firmy, které se podle tebe nechovají udržitelně, například fast fashion značky, vol udržitelnější varianty. Uvidíš, že se budeš cítit o něco lépe, a navíc můžeš svým chováním inspirovat i ostatní. Je ale důležité si uvědomit, že klimatická změna je globální problém a sám*sama si neber všechnu zodpovědnost na sebe! Buď politicky aktivní a svoji podporu dávej politikům, kteří na environmentální témata dávají důraz.

3. Sdílej své emoce s ostatními

Mluv o svých emocích a uvědomuj si je. Je v pořádku a naprosto validní pociťovat ekologickou úzkost a strach z budoucnosti, a můžu ti zaručit, že v tom rozhodně nejsi sám*sama! Proto se bav o svých myšlenkách s kamarády nebo rodinou.

4. Preventivně pečuj o své mentální zdraví

Kdykoliv pocítíš úzkost z klimatické změny, vyzkoušej třeba dechová cvičení, meditaci, sport či jiné aktivity, díky kterým si tvůj mozek odpočine. Dovol si procítit své emoce a následně věnuj pozornost tomu, aby tě nepohltily.

5. Neboj se vyhledat odbornou pomoc

Pokud pociťuješ emoce, které jsou až moc pohlcující, neboj se vyhledat profesionála. Stejně jako když tě bolí zub a jdeš k zubaři, je potřeba vyhledat psychologickou pomoc v případě problému s mentálním zdravím.

Rozárie Haškovcová: Environmentální problémy jsou alarmující, ale taky je potřeba se z toho nezbláznit!

@michaela__halova
Máš nějaký osvědčený způsob, jak bojovat s eco-anxiety? Poděl se o něj v komentářích!♻️