Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Může sex nahradit cvičení?

Sex je nezbytnou součástí lidského života. Spousta z nás u něj předvádí životní výkony plné fyzického zápřahu, otázkou však stále zůstává, jestli si sex můžeme započítat do naší tabulky aktivit, brát ho jako cvičení a popřípadě jím nahradit návštěvu fitka.

Sám jsem nad touto otázkou přemýšlel, když jsem na letošního Valentýna narazil na článek Washington Post. Je asi zbytečné do podrobna rozebírat, co si myslím já sám. Pojďme se spíše společně podívat, jaký názor mají na věc odborníci a věda.

Nebudu tě napínat... během let bylo provedeno mnoho studií, které zkoumaly fyzickou námahu spojenou se sexuální aktivitou, a výsledky ukazují, že sex lze klasifikovat jako mírné cvičení.

Manifestace orgasmem: Jak efektivněji využít sexuální energii

@elvihradilkova

Studie publikovaná v časopise Archives of Sexual Behavior shrnula všechny předchozí výzkumy týkající se fyzické námahy při souloži. Studie zjistila, že sexuální styk zrychluje činnost srdce a spotřebovává energii. Tepová frekvence se pohybuje v průměru od 90 do 130 úderů za minutu, s maximem 145 až 170 úderů za minutu. Srdeční frekvence žen je často nižší než u mužů. Průměrné spalování kalorií při pohlavním styku se značně liší v závislosti na poloze, pohlaví a dalších faktorech.

Tato zjištění naznačují, že sexuální aktivita může mít za následek poměrně značnou fyzickou námahu. S výjimkou vrcholů srdeční frekvence, například při orgasmu, jsou čísla shodná s čísly frekvence, které u lidí pozorujeme při mírném běhu.

Marihuana zlepšuje sex a orgasmus, tvrdí další studie

@yanhoechka

Odborníci také zkoumali, zda sex může vyvolat infarkt, přičemž nové studie naznačují, že riziko je mizivé, i když tato činnost dočasně stimuluje srdce. Pouze 17 z 6 847 smrtelných náhlých srdečních zástav odeslaných do jednoho londýnského patologického zařízení v letech 1994-2020 se odehrálo během pohlavního styku, nebo krátce po něm.

Při jakékoli fyzické aktivitě, včetně sexu, je riziko srdeční zástavy vyšší než v klidu. Ale srdce, stejně jako jiné svaly, se posiluje a stává se odolnějším vůči zástavě, čím více se lidé namáhají. Sexuální aktivita by neměla být považována za rizikovou situaci.
Eloi Marijon, profesor kardiologie na Pařížské univerzitě a spoluautor studie

Sexuální aktivita může kromě tělesných výhod posílit i duševní a emocionální pohodu. Sex může způsobit uvolňování endorfinů, které mohou pomáhat při snižování stresu, zmírňování depresí a úzkosti a zlepšování nálady.

Kromě toho bylo prokázáno, že pravidelná sexuální aktivita zlepšuje sexuální funkce a spokojenost. Účastníci nedávné studie, kteří se věnovali mírné aktivitě, jako je jízda na kole nebo rychlá chůze, uváděli zlepšení sexuálních funkcí a spokojenosti.

Sex Matters: Nesexuální formy intimity

@eevelka

Sex tedy můžeme považovat za formu mírného cvičení, které přináší řadu výhod pro fyzické i duševní zdraví.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.