Svět míří k oteplení klimatu o více než 3 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období. Podle OSN je pro naplnění cíle udržet oteplení maximálně na 1,5 stupni třeba výrazně zpřísnit klimatická opatření.
Experti upozorňují na neustále rostoucí produkci skleníkových plynů a podle agentury AFP varují, že se tento růst musí do tří let zastavit, pokud má Země zůstat „obyvatelnou“.
„Projekce globálních emisí staví omezení oteplování na 1,5 stupně Celsia mimo dosah a komplikují udržení oteplování pod dvěma stupni po roce 2030,“ uvedl Mezivládní panel OSN pro změny klimatu IPCC, jehož analýzy vytváří více než 200 vědců.
Teploty ve světě dosud stouply ve srovnání s předindustriální érou o více než 1,1 stupně a při pokračování současného trendu by oteplení do konce století dosáhlo 3,2 stupně Celsia. Experti se domnívají, že za takové situace by dopady tvrdě pociťovala velká část lidstva, píše ČTK. Laicky řečeno, Země se může do pár desítek let stát neobyvatelnou pustinou.
Podle odborníků je třeba pro odvrácení katastrofálních důsledků klimatických změn omezit do roku 2030 produkci skleníkových plynů asi o polovinu a do roku 2050 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Mnohé vlády, včetně té americké, a Evropská unie už oznámily plány na zvrácení oteplování. Globální emise ale zatím stále sílí.
„Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu je výčtem nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, ve kterém se nedá žít,“ řekl generální tajemník OSN António Guterres.
„Klimatičtí aktivisté jsou někdy prezentováni jako nebezpeční radikálové. Skutečně nebezpečnými radikály jsou ale země, které zvyšují produkci fosilních paliv,“ dodal Guterres.
Není to poprvé, kdy činitelé a experti OSN přicházejí s podobnými závěry, varování jsou ovšem v posledních letech a měsících stále naléhavější. Loni v srpnu panel IPCC konstatoval, že oteplování planety způsobují lidé a že s ním spojené změny klimatu budou přinášet čím dál ničivější extrémy počasí. Koncem února pak další zpráva varovala, že v nadcházejících 18 letech bude planeta nemocnějším, hladovějším, chudším a mnohem nebezpečnějším místem.
Nové hodnocení boje proti změnám klimatu zahrnuje i některá pozitivní zjištění. Například poukazuje na rostoucí cenovou dostupnost šetrnějších technologií. Výroba elektřiny ze sluneční energie údajně dnes stojí v průměru o 85 % méně než v roce 2010 a u větrné energie činí pokles 55 %.