Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Padl nový rekord v odlesňování Amazonského pralesa

Brazilská Amazonie zaznamenala v prvních třech měsících roku 2022 64% nárůst odlesňování ve srovnání s předchozím rokem.

Podle vládních údajů dosáhla Brazílie během prvních tří měsíců roku 2022 nového rekordu v odlesňování, což vyvolalo obavy a velká varování ochránců životního prostředí.

Od ledna do března vzrostlo odlesňování v brazilské Amazonii oproti předchozímu roku o 64 % na 941 kilometrech čtverečních. To ukázaly údaje národní agentury pro kosmický výzkum Inpe.

Šokující data

V tomto období by ale podle dat měl být nárůst v odlesňování menší, jelikož je období deštů, a tak se stromy nemohou kácet a dřevo se nedá pálit. Tyto rekordy také většinou padají v půlce roku nebo za jeho půlkou. Proto jsou tato čísla tak překvapivá a nečekaná.

Plocha větší, než je New York, představuje největší úbytek lesních porostů od roku 2015, kdy byl sběr údajů zahájen.

Amazonský prales mele z posledního, blíži se k "bodu zlomu". Co to pro nás znamená?

by @yanhoechka

Zhoršující se politická situace v zemi

Ničení největšího deštného pralesa na světě prudce vzrostlo od nástupu prezidenta Jaira Bolsonara do úřadu v roce 2019. Bolsonaro oslabil ochranu životního prostředí s odůvodněním, že brání hospodářskému rozvoji, který by mohl snížit chudobu v amazonské oblasti.

Do ulic tak vyšli protestující – zástupci 100 domorodých kmenů v hlavním městě Brasília požadují větší ochranu svých pozemků a odsuzují navrhované zákony, které by vládě umožnily další využívání deštných pralesů. Vláda se totiž snaží prosadit zákony, které by usnadnily komerční využívání amazonského pralesa. Prezident Jair Bolsonaro se tyto zákony snaží prosadit před říjnem tohoto roku, kdy dojde na nové volby.

Domorodí obyvatelé pochodují během protestu proti brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi, 6. dubna 2022 [Adriano Machado/Reuters].