Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mladí lidé stále častěji zkouší potenciálně škodlivé prášky na hubnutí

Co stojí za tím, že mladí lidé stále častěji zkoušejí nevhodné metody na hubnutí, a děje se to i u nás v České republice?

V posledních letech narůstá problém s jídlem a celkovou diet culture u mladých lidí. Podle této globální studie od Journal of the American Medical Association jeden z deseti mladých lidí na světě zkusil volně dostupné neefektivní, ale potenciálně škodlivé přípravky (diuretika, laxativa, pilulky...) na hubnutí aspoň jednou za život.

S tímto problémem se mnohem více potýkají dospívající dívky než chlapci. Z odpovědí více než 600 000 mladých lidí a z výsledků 90 studií vychází, že mladí lidé mezi 12. a 18. rokem života stále častěji zkouší volně prodejné přípravky na hubnutí . Nejednají tak pod dohledem doktora či doktorky a riskují svůj zdravotní stav.

Ozempic: Tajemství dokonalé postavy, ale také důležitý lék pro lidi s diabetem

@terezasvehlova

Tyhle produkty vůbec nejsou stavěné pro dospívající. Zároveň mohou mít velmi negativní dopad jak na psychickou, tak fyzickou stránku člověka, a jejich užívání jde ruku v ruce s nárůstem PPP (porucha příjmu potravy) u mladých lidí . Předchozí studie prokázaly spojení přípravků na hubnutí také s nárůstem deprese, sníženým sebevědomím a zneužíváním návykových látek.

Od pandemie COVID 19 se rapidně zvýšil počet mladých lidí s PPP. V době, kdy jsme doma trávili nejvíce času, jsme často seděli u sociálních sítí, a právě na nich jde snadno narazit na obsah, který má pro-anorektické rysy, tvrdí Hana Papežová, která je vedoucí lékařkou Centra pro léčbu poruch příjmu potravy na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Sociální izolace během epidemie výrazně přispěla k užívání těchto rizikových nových technologií.
Hana Papežová, pro iRozhlas

Moje zkušenosti s poruchami příjmu potravy

@anettt.h

Doktorka Paula Cody z University of Wisconsin, která se na toto téma specializuje, popisuje dramatické změny u pacientů a pacientek s poruchou příjmu potravy – vidí u nich nárůst srdečního tepu nebo zhoršení kvality spánku. „Může to být zásadní a jediné, co se změnilo, je, že začali brát kofeinové pilulky,“ říká.

Mladí lidé jsou v dospívání velmi náchylní na low self-esteem a právě v pubertě naše tělo produkuje hormony, které nás nutí více přemýšlet nad tím, jak vypadáme my sami a ostatní kolem nás. Zároveň taky žijeme ve společnosti, kde má náš vzhled velkou váhu v tom, jak nás ostatní vidí, a celebrity dáváji mladým lidem absolutně nedosažitelné ideály, které se pomalu rok co rok mění. Žijeme v době, kterou The Cut nazval „Ozempic era“.

Podle studie Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2021 každoročně roste počet těch, kteří se léčí s PPP, a to primárně u lidí mezi 15–17 lety, pričemž 87 % z nich tvoří dívky. Krom léku mohou být „motivací“ i aplikace sledující pohyb, na kterých si teenageři mohou nastavit velmi nízké kalorické cíle nebo nadměrné sportování.

Podle Americké akademie pro poruchy příjmu potravy vznikají PPP v každém věku, každém sociálním prostředí i všude po světě. Odborníci a odbornice proto každoročně sdílejí své zkušenosti v rámci Světového dne poruch příjmu potravy, který připadá na 2. června.