Mikaela Loach je důležitou osobou klimatického aktivismu – už postavila britskou vládu před soud a snaží se o celkové zlepšení života na zemi.
Mikaela se od brzkého věku snažila pomáhat planetě. V 16 letech se stala vegankou a úplně odřízla fast fashion. V pouhých 18 letech pomáhala uprchlíkům v Calais. Teď jí je 25 let a dokončuje doktorské studium na Univerzitě v Edinburghu. Zároveň je důležitou osobou klimatického aktivismu – už postavila britskou vládu před soud kvůli nezákonným daňovým úlevám poskytnutým ropným a plynárenským společnostem v Severním moři.
To bylo v roce 2021, kdy Mikaela měla podle svých slov „všeho dost“. Změnila svůj životní styl a dělala všechno, co by pro záchranu Země dělat měla, ale i přesto žádné velké zlepšení nepřišlo. Měla pocit, že ji britská vláda neposlouchá, tak vzala situaci k soudu. Chtěla tak poukázat na to, že činnost jednotlivých osob nikdy nebude dostatečná, dokud svůj přístup ke klimatické krizi nezmění také vlády a celý svět.
Mikaela Loach měla tu čest stát na pódiu s Billem Gatesem nebo spolupracovat s uprchlíky v Calais během migrační krize. BBC Woman’s Hour ji nazvali hlavní ovlivňovatelkou britského klimatického hnutí. Někteří lidé se už ptají, jestli je Mikaela nová Greta Thunberg.
Mnozí ji s Gretou i přesto srovnávají. Mikaela ale navíc vyžaduje rasovou rovnost neboli cestu k lepšímu světu pro každého, bez ohledu na barvu pleti, gender, místo, kde člověk žije, nebo jakoukoli jinou stratifikaci, která v současnosti utváří život. Nejedná se tak jen o snahu zlepšit klimatickou situaci na planetě, ale celkové podmínky pro život, což jde bezpochyby ruku v ruce.
Mikaela především apeluje na diaspory a minority žijící v Británii či jiných zemích západního světa.
6. dubna vydala knihu It’s Not That Radical: Climate Action to Transform Our World, ve které přináší různé návrhy na to, jak může svět společně pracovat na posunu směrem ke klimatické spravedlnosti.
Zdroj: The Guardian