Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Meditační techniky pro začátečníky

Slyšel/a jsi toho o meditaci spoustu, ale ani tak nevíš, kde máš začít? Jak na meditaci pro úplné začátečníky se snadnými tipy a radami, zjistíš v článku.

Meditace je mentální trénink, který nám pomáhá naladit se na přítomný okamžik a zároveň překonat naše obvyklé myšlenky a vzorce. Postupem času si uvědomíme svou pravou přirozenost a pocítíme hluboký klid.

Existuje mnoho různých typů meditace a většina z nich obsahuje prvek ztišení, omezené rozptýlení, specifické pozice (vsedě, vleže, dokonce i při chůzi) a soustředěnou pozornost na dech, frázi (nebo mantru) či vizuální obraz. Mnohé praktiky vybízejí k udržení neutrální mysli a k tomu, aby ses vyhnul/a posuzování pocitů nebo myšlenek, které se během praxe vynořují.

5 základních bodů meditace

  • Uvědomění si přítomného okamžiku.
  • Potlačení negativní mysli.
  • Všímavost k objektu meditace.
  • Uvědomování si bdělosti.
  • Nezměnitelné oddání se.

Wellbeing věci, které zlepšily můj život k lepšímu

by @adelakutilova

Začni tam, kde jsi

O meditaci existuje tolik informací, že to v jednom může vyvolat pocit úzkosti. Je úplně normální, že se na začátku cítíš trochu zmateně a přemýšlíš, zda to, co děláš, je vůbec správně. Tyhle rady by ti měly pomoct s úplným začátkem meditačních technik.

  1. Sedni si na židli nebo si lehni na postel. Najdi polohu, která ti vyhovuje. Nejlépe měj ruce podél těla, abys nebyl/a v křeči nebo v nepřirozené poloze.
  2. Soustřeď pozornost na svůj dech a pomalu se nadechuj a vydechuj nosem.
  3. Pokaždé když si uvědomíš, že utíkáš myšlenkami jinam, vrať pozornost zpět k dechu.
  4. Ukonči cvičení tím, že si vzpomeneš na jednu věc, za kterou si vděčný/á.
  5. Toto cvičení opakuj 2–3krát týdně a postupně přejdi na každodenní praxi. Cvičení můžou mít jen 3–5 min, záleží jen na tom, co ti vyhovuje.

Vedené meditace

Když jsem poprvé netušila, jak má vlastně meditace vypadat a co to obsahuje, vyzkoušela jsem tzv. vedenou meditaci. Ta může vypadat tak, že si pustíš video či hudbu s hlasem, který tě meditací provede a poradí ti, na co se zaměřit. Můžeš si vybrat různé účely: uspání, zmírnění úzkosti, uklidnění atd. Výhodou je, že si můžeš vybrat jakýkoliv hlas, který ti je příjemný, a ten poslouchat dokola. Nevýhodou je, že než najdeš něco, co ti bude stoprocentně sedět, může to chvíli trvat.

Moje doporučení na Spotify:

Pro hudební podkres (bez hlasu) u meditace:

Moje doporučení na YouTube:

Relax Guide: Stačí ti jen sluchátka

by @martinastrel

Oblíbené meditační aplikace

Calm

Appka Calm je jednou z nejoblíbenějších meditačních aplikací a po absolvování celé sedmidenní zkušební verze chápu proč. Pokud zkoušíš meditaci poprvé, můžeš využít jejich tříminutové meditace spolu s funkcí dechových cvičení. Specialitou této aplikace je i možnost poslouchání příběhů od celebrit třeba pro klidný spánek. Harry Styles není jediným slavným hlasem, který na Calmu najdeš, můžeš si poslechnout Matthewa McConaugheyho, Idrise Elbu, Kate Winslet a další.

VOS

Aplikace vytvořená v Česku je opravdu dokonale promyšlená od prvního otevření až po její denní užívání. Pomocí VOS můžeš trackovat své denní nálady, odpovídat na otázky v chytrém deníku, číst si afirmace a vybrat si cíle neboli okruhy, které chceš v životě vylepšit. V placené verzi máš i možnost propojit se s psychologem.

Headspace

Headspace je meditační aplikace, která může být skvělá pro začátečníky. Díky vedeným meditacím, vědomému cvičení a technikám spánku si v aplikaci pravděpodobně každý najde něco pro sebe. Aplikace je dobře propracovaná. Nabízí kvalitní obsah, který je promyšlený do detailu.