Jedná se o nejstarší přímý důkaz užívání halucinogenních drog v Evropě.
Konzumace rostlinných návykových drog člověkem je dlouholetou tradicí. Díky kombinaci několika oborů najednou bylo možné vystopovat tento návyk i v prehistorické době, a to například v Eurasii nebo Severní i Jižní Americe.
Do Evropy se trend dostal o něco později, avšak nová studie založená na analýze lidských vlasů datovaných do pozdního pravěku až nyní zjistila, že lidé v Evropě užívali drogy už před 3000 lety. Jedná se tak o nejstarší důkaz užívání halucinogenních drog na evropském kontinentu.
Archeologové objevili nové vykopávky v kultovní jeskyni Es Càrritx na španělské Menorce. Na místě bylo nalezeno až 200 lidských hrobů a předpokládá se, že jeskyně byla v době bronzové využívána především k pohřebním rituálům. Kromě hrobů ale vědci na místě nalezli také zachovalé prameny lidských vlasů, které byly v tehdejší době součástí zmíněných rituálů. Analýza obsahu alkaloidů získaných pramenů vlasů následně prokázala, že obyvatelé západního Středomoří už před 3000 lety konzumovali rostlinné drogy, a dokonce užívali více psychoaktivních druhů.
Vedle atropinu a skopolaminu, které vyvolávají halucinace, našli vědci v získaných vzorcích také efedrin, který zvyšuje energii a bdělost. Vzhledem k potenciální toxicitě alkaloidů, které byly ve vlasech nalezeny, představovalo v tehdejší době zacházení s nimi velmi specializované znalosti. Těmi většinou disponovali šamani, kteří byli schopni ovládat vedlejší účinky takových drog.