Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč se lidé zamilovávají do AI hlasů a chatbotů?

Jsme opravdu tak osamělí, že se ve vztazích začínáme spoléhat na umělou inteligenci?

Jestli jsi někdy viděl*a film Her, tak ti tohle bude připadat povědomé. Lidé se totiž stále častěji zamilovávají do chatbotů poháněných umělou inteligencí a jejich hlasů, což je fenomén, před kterým varuje i samotná společnost OpenAI stojící za ChatGPT. Proč se ale vůbec něco takového děje a změní umělá inteligence způsob, kterým lidstvo navazuje a udržuje vztahy?

We need relationships to live

Vztahy, ať už platonické nebo romantické, jsou pro nás důležité, a to fyzicky i psychicky. Pocit spojení s ostatními lidmi podle studií zlepšuje náš imunitní systém, krevní tlak nebo srdeční aktivitu. Podle WHO je samota stejně špatná jako kouření 15 cigaret denně, navíc zvyšuje riziko předčasné smrti.

Společenský kontakt je pro nás zásadní a především ten fyzický je extrémně zdravý, k životu ho potřebujeme a umělá inteligence ho může nějakým způsobem kompenzovat, když nám chybí.

Face to face friendships nám pomáhají žít déle

@_00_3_12

AI men can't disappoint you

Nejnovější generace ChatGPT má i hlasovou funkci a při jejím testování si firma OpenAI všimla, že si s chatbotem uživatelé a uživatelky vytvořili silný emocionální vztah. V reportu pak společnost uvedla, že v tom vidí potenciální risk - lidé by se na chatboty mohli začít spoléhat ve svých emocionálních potřebách a vybudovat si na nich závislost.

Umělá inteligence je totiž v některých ohledech „spolehlivější“ než člověk. O uživateli či uživatelce si dokáže zapamatovat důležité detaily, které zazněly v předchozích konverzacích a je schopná plnit řadu úkolů. Nad jejím jednáním a chováním vůči nám máme mnohem větší kontrolu než nad reálným člověkem a můžeme si tak vytvořit „perfektního partnera“. Zároveň se ale pořád jedná o lidi, kteří umělou inteligenci vytváří a pokud někde udělají chybu, může se to snadno zvrtnout.

„Tato rozšířená schopnost má i druhou stranu mince, možnost, že [chatboty] navrhneme špatným způsobem a stanou se extrémně návykovými a my se staneme jejich otroky.“
Mira Murati, CTO v OpenAI

Umělá inteligence dokáže předpovědět riziko úmrtí na infarkt nebo mrtvici na základě jediného rentgenového snímku

@eevelka

Tenhle fenomén je výsledek psychologických, emocionálních i společenských faktorů a s rozvojem umělé inteligence se může potenciálně rozšiřovat. Důležité je vědět, že i když můžou chatboti alespoň částečně splnit naše potřeby, nikdy nenahradí vztahy s reálnými lidmi především ty face to face.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.