Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Léto 2024 bylo plné násilí na ženách. Proč je třeba mluvit o femicidě?

(Nejen) léto 2024 si připsalo alarmující nárůst násilí na ženách. Co je femicida?

Femicidy (vraždy žen spáchané muži v souvislosti s genderem oběti) jsou často nedostatečně reportované, neexistuje pro ně proto dostatek dat. Jde ale o vážný a zcela reálný problém, což jsme mohli pozorovat i letos v létě.

Poslední případ, který otřásl světem, byla smrt ugandské olympijské běžkyně Rebeccy Cheptegei, kterou polil benzínem a zapálil její ex-přítel. Rebecca utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a později zemřela v nemocnici, stejně tak její ex-přítel. Útok se stal v Keni, kde jsou dlouhodobé problémy s gender-based violence. Rebecca byla 3. sportovkyní, která byla zavražděna za podobných okolností od roku 2021.

Během léta také došlo v Southportu ve Velké Británii k útoku, při kterém zemřely tři malé dívky, když útočník s nožem zaútočil na třídu, ve které děti tancovaly na písničky od Taylor Swift. Obětmi byly 6letá Bebe, 7letá Elsie a 9letá Alice. Později v létě rakousku policie zabránila masovému teroristickému útoku na vídeňský koncert Swift, při kterém opět byly terčem primárně dívky a mladé ženy.

S vyjmenováváním případů a jmen zavražděných žen by se dalo pokračovat do nekonečna. Největší problémy s ním má africký kontinent, kdy například v Jihoafrické republice bylo v roce 2022 denně zavražděno 9 žen. Femicida je nicméně světový problém a nevyhýbá se žádnému kontinentu.

I třeba v Severní Americe počet femicid vzrostl mezi lety 2017 až 2022 o 21 procent. Bohužel paměť lidí je často krátkodobá a málokterý případ má dopad na legislativu. V Itálii v roce 2022 byly velké protesty po vraždě Giulii Cecchettin jejím přítelem, ale bohužel nezměnily nic v rámci dlouhodobého horizontu.

Co vědět o femicidách?

1. Jsou to právě nejblížší, kteří ženy a dívky nejčastěji zabíjí

V roce 2022 bylo na světě každý den zabito více než 133 žen a dívek svými současnými či bývalými intimními partnery nebo členy rodiny. Spoustě těchto vražd však předchází dlouhodobé výhrůžky, zastrašování, domácí či sexuální násilí.

2. Skutečný počet vražd je pravděpodobně mnohem vyšší

Známá data jsou sice vysoká, jedná se ale pravděpodobně jen o špičku ledovce. Zhruba u čtyř z deseti úmyslných vražd žen a dívek není dostatek informací, aby je bylo možné identifikovat jako vraždy související s pohlavím.

3. Některé skupiny žen a dívek čelí většímu riziku, že se stanou obětí femicidy

Ženy na veřejnosti, včetně žen v politice, obhájkyň lidských práv a novinářek, jsou často terčem úmyslných násilností, a to jak online, tak offline, přičemž některé z nich vedou i k úmyslnému zabití.

Ženy v Česku vydělávají o 28 procent méně než muži, rozdíl se meziročně zvyšuje

@eevelka

Proč je důležité mluvit o femicidách?

Už jen samotné diskuze a rozhovory na téma femicid zvyšují povědomí o tématu genderově podmíněného násilí ve společnosti a ukazují jeho závažnost - někteří lidé si stále nejsou vědomi, že diskriminace žen se stále děje a že má citelné následky.

Veřejné debaty zároveň vytvářejí prostředí, kde se oběti domácího násilí můžou cítit bezpečněji a díky tomu spíš vyhledají pomoc a domácí násilí nemusí dojít až k fatálnímu konci.

Společenské normy si navíc vytváříme my lidi, a proto když se o věcech budeme bavit jinak, normy se postupně změní a my se dostaneme zase o kousek blíž k rovnosti.

Muži si berou život čtyřikrát častěji než ženy. Problémem je celospolečenské stigma i chybějící prevence

@eevelka

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.