Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kylie Jenner svými tříminutovými lety ničí klima

Rodinu Jenners a Kardashians za poslední měsíce zasáhl nejeden skandál. Tentokrát se ale nejedná o kus oblečení nebo rozvody. Jde o klima. Kylie Jenner schytává velký backlash za své tříminutové lety privátním tryskáčem.

Kylie Jenner před pár dny přidala na Instagram fotku s Travisem, kde se v pozadí objevují dva soukromé tryskáče. Fotku doplnila popiskem „you wanna take mine or yours?" = „chceš si vzít můj nebo tvůj?".

Twitterový účet @CelebJets, který sleduje lety celebrit, následně zveřejnil trasu letadla. Kylie strávila ve vzduchu 3 minuty, aby se vyhnula pouhé 45minutové jízdě autem.

Tohle ale nebyl jediný rychlolet, který Kylie podnikla za poslední měsíc. Účet ukazuje, že v posledním týdnu Kylie podnikla několik letů v rozmezí 12 minut a 17 minut.

Uživatelé Twitteru se do Kylie pustili ze zřejmých důvodů a označili ji za klimatického zločince, což se vzhledem ke smutnému stavu naší planety zdá být zcela na místě.

Duben 2022: Nejvyšší rekordní hodnoty CO2 v historii

@martinastrel

Jaká je uhlíková stopa při cestování soukromým letadlem?

Lety produkují skleníkové plyny, především oxid uhličitý (CO2), které vznikají při spalování pohonného paliva. Tyto plyny přispívají ke globálnímu oteplování.

Je známo, že emise na „ujetý" kilometr letadla jsou výrazně vyšší než u jiných druhů dopravy.

Tyto hodnoty se však značně liší v závislosti na velikosti, obsazenosti a efektivitě. Soukromá letadla obecně produkují výrazně více emisí na jednoho cestujícího než komerční lety.

Klimatický limit 1,5 °C je blízko k prolomení, co to pro nás znamená?

@markysuch

Proč jsou privátní lety horší než komerční?

Přestože jsou emise ze soukromých letadel poměrně malé (2 % letecké stopy), rostou o dost rychleji než emise z komerčních letadel.

Za jednu hodinu vypustí soukromé letadlo 2 tuny CO2, což je individuální roční stopa, o kterou bychom se měli snažit. Soukromé lety znečišťují životní prostředí v průměru desetkrát více než jejich komerční alternativa.

Používání soukromého tryskáče je dokonalým zrcadlem nerovnosti bohatství. Lety ze Spojeného království, Francie a Itálie představují 50 % všech emisí ze soukromých letadel.

Lety soukromých tryskáčů ze Spojeného království a Francie vypouštějí více emisí CO2 než 20 dalších evropských zemí dohromady.

Kylie Jenner ale není jediná celebrita a miliardářka, která si lítá tryskáčem, kdykoli se jí zachce. Dokonce i taková ekologická celebrita, jakou je Leonardo DiCaprio, vypouští do ovzduší mnohem více znečištění než kterýkoli obyčejný občan, co lítá komerčními lety. DiCaprio si v roce 2014 na sledování mistrovství světa ve fotbale v Brazílii pronajal pátou největší jachtu na světě, která patřila ropnému magnátovi ze Spojených arabských emirátů. A jak už víme, letadla ani jachty nejsou poháněny solární energií.

Problém je, že DiCaprio je sám jedním z těchto „velkých znečišťovatelů", což snižuje jeho morální autoritu, když přijde na poučování ostatních o snižování vlastních emisí uhlíku. A přestože se alespoň snaží šířit povědomí o globálním oteplování a klimatické krizi, rozhodně se nemůže považovat za „carbon neutral citizen", jakým se nazval.

Jak zachránit planetu? Mezinárodní panel pro změnu klimatu OSN nabízí 5 možností řešení

@_kajina

Více informací o privátních tryskáčích ve spojení s nejbohatšími lidmi světa a jejich častým užíváním najdeš v reportu z roku 2021, který zkoumá emise a dopady na oteplování země.

Další celebrity, které poslední týdny využívaly privátních letů: