Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Konec povrchních „catch up“ setkání v kavárně: Jak přátelství prožívat, ne jen dohánět

Co je nového? Jak to jde v práci? Jak jde škola? Nedávno jsme se s kamarádkou pozastavily nad tím, jak se v dospělosti většina přátelství udržuje na kavárenských sedáncích nebo nad pivem. Kdy se přestaly plánovat spontánní zážitky? Jak vrátit přátelství hloubku a skutečně ho prožívat, ne jen dohánět?

V poslední době si čím dál víc uvědomuji, jak jsou v dospělosti důležitá opravdová přátelství – taková, kde není potřeba neustále sdílet každý detail svého života. Stačí se jednou za čas vidět a navázat tam, kde jsme skončili.

V moderním světě jsme tato přátelství začali nazývat tzv. low maintenance friendships. Jedná se o přátelství, která si nevyžadují tolik naší péče či pravidelné komunikace, jejich hodnota spočívá v nenáročné dynamice, ale přesto poskytují stabilitu.

Jak si najít přátele po škole: Tipy pro nové začátky

@ariadna.virginia

Problém těchto přátelství je, že se často udržují jen nad kávou či pivem. A když jich má člověk víc, tráví většinu času rekapitulací minulých událostí ze svého života, místo toho, aby se soustředil na přítomnost.

Kvůli tomu ztrácí opravdovou hloubku.

Můžeme tyto lidi skutečně považovat za přátele, nebo jsou to spíše jen známí?

„Podle koučky Shasty Nelson, která se přátelstvím zabývá, je mnohem důležitější mít pokrytou širší škálu různých přátelských kategorií: známosti z místa bydliště, povrchní přátelství z pracovního prostředí, ale také hluboká a prověřená přátelství s lidmi, se kterými jsme se třeba léta neviděli.“

Psycholožka a psychoterapeutka Jana Gál ve svém článku Jdi a najdi si kamarády píše, že přátelství v dospělosti přichází v různých formách a že ze známého se může rychle stát dobrý známý, a to už je přátelství blíž.

Jak přestat přátelství dohánět, skutečně ho prožívat a prohloubit?

1) Plánuj zážitky, ne pracovní schůzky - vyjděte z běžného rámce a naplánujte společné aktivity, na které jen tak nezapomenete. Zajděte na tenis, keramiku, novou workout lekci, kuchařský kurz, pub quiz, karaoke night, bleší trh, lezeckou stěnu...

Jedna z věcí, na kterou se často zapomíná: v dospělosti není přátelství o tom, jak často se vidíte, ale jak kvalitně čas spolu trávíte.

Pozor! Kvalitní setkání nemusí být vždy drahé. Může to být třeba společné vaření večeře, společné čtení knížek/journaling nebo společné běhání.

2) Najděte průnik ve svých životech - v dospělosti je často těžké sladit s ostatními volný čas. Někdo se věnuje studiu, někdo práci, někdo dětem, někdo volný čas raději tráví s rodinou či partnerem, nebo investuje tento čas do sebe. Právě proto je fajn se navzájem zapojit do aktivit, které by člověk dělal tak či tak.

Já například s jednou mojí kamarádkou mám v týdnu pevně daný den, kdy spolu chodíme běhat. Je to aktivita, kterou bychom obě dělaly tak jako tak, ale díky tomu ji sdílíme – a posilujeme tím nejen fyzičku, ale i naše přátelství.

S další kamarádkou, která je zároveň i moje kolegyně, máme v týdnu jeden den, kdy spolu chodíme na oběd do našeho oblíbeného podniku. Oběd bychom si daly tak jako tak, ale takhle máme zároveň čas se vidět a popovídat si.

Jaký typ kámoše jsi a proč je fajn to vědět?

@_00_3_12

3) Plánuj zavčas další setkání - jedna z věcí, která lidem často brání dodržet plány a skutečně dorazit, je to, že si je předem nezapíší do diáře a nedomluví si plány včas. Když se ale setkání naplánuje dopředu, je mnohem větší šance, že se plán opravdu uskuteční – a navíc se na ten den můžeš těšit.

4) Bring back adult sleepovers – kde jsou ty dny, kdy jsme se spontánně ve školní lavici domluvily na přespávačce? Mnoho lidí zapomíná, že přespávačky stále existují, a teď jsou ještě snadnější na realizaci, protože už nemusíme nikoho prosit o svolení ani se bát, že to kamarádovi někdo zakáže kvůli špatným známkám.

Sleepovers are so back, a je to jeden z nejlepších způsobů, jak přátelství vrátit na tu správnou notu.

Přespávačky místo večírků: Proč dospělí mění hlučné bary za klidné večery doma

@ariadna.virginia

5) Neboj se být zranitelný*á - přátelství existují proto, abychom je pěstovali a prohlubovali. Jednou z klíčových věcí při prohlubování vztahů je nebát se být zranitelný*á. Přátelé jsou tu přece od toho, abychom si na chvíli sundali naše brnění a masky, důvěřovali a nebyli přitom vystrašeni následky.