Máme tu září, což bývá často měsíc, ve kterém mnoho lidí s dokončeným vzděláním nastupuje po „posledních prázdninách“ do nové práce. Každého pak čeká navazování nových kontaktů, což může být tricky, obzvlášť pokud je člověk zvyklý seznamovat se ze školní lavice. Jak si tedy najít nové přátele v dospělosti?
Začínat v novém prostředí, ať už školním nebo pracovním, je samo o sobě velmi stresující, a o to víc, když se člověk nemá, o koho při těžkých začátcích opřít. Pokud zrovna začínáš v novém prostředí, je super vedle sebe mít někoho, kdo zrovna prožívá to stejné a můžete si tak navzájem pomoct. A já vím, o čem mluvím ;) Navíc navazovat přátelství v dospělosti je o něco těžší, než když je člověk ještě ve škole.
Letos jsem absolvovala svůj úplně první solo trip, kam jsem jela s tím, že v daném městě nikoho neznám. Mým hlavním cílem bylo nasbírat nové zážitky, ale také navázat nové kontakty. Čím víc se blížilo datum mého odjezdu, tím víc jsem byla vystresovaná, že budu týden trávit sama - z týdne se nakonec staly týdny dva a já odjela se spoustou zážitků a novými kamarády, se kterými jsem ve spojení dodnes.
Ne vždy si musíš se všema kápnout do noty - to si pamatuj. Každopádně ti v článku poradím pár kroků, které by ti případně mohly v navazování nových kontaktů pomoct.
Zní to jako samozřejmost, ale buďme upřímní. Sociální sítě a on-line svět nám v mnohém pomáhají, ale zároveň nám mnohé berou. Jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Dříve se lidé seznamovali více spontánně než dnes, v tramvaji, na fotbale nebo při společenských akcích, dnes běžně na sociálních sítích a online seznamkách. O to těžší je žít v přítomnosti a seznamovat se při denních aktivitách, jako je nakupování v supermarketu nebo při procházce parkem.
V neznámém prostředí jsou všichni plní očekávání a zároveň nejistí, stydliví. Buď ten, kdo udělá první krok a ticho mezi vámi prolomí. Uvidíš, že i tomu druhému se značně uleví a začnete i kdyby jen krátký dialog, ke kterému se pak přidají i další.
Já jsem takhle poznala kamarádku v Barceloně při čekání na zelenou u přechodu. Měla na sobě velmi stylish outfit a celkově se mi líbila její energie, a tak jsem se rozhodla si svůj dojem nenechat pro sebe a dát jí kompliment. Přeskočila zelená, daly jsme se do řeči a ještě ten večer jsme se sešly na drink - v kontaktu jsme dodnes.
Pro někoho velký výstup z komfortní zóny, pro mě nejefektivnější způsob, jak se s někým novým seznámit a čelit své social anxiety. Je třeba si ale říct, že není solo date jako SOLO date. Dnes je běžné, že si lidé na oběd či odpolední kávu zajdou sami, ale před sebou mají notebook a v uších sluchátka – takhle poznáš přesně 0 lidí. Klíčem je být k seznamování otevřený. Zkus si proto zajít sám*a na večeři, na keramiku, workout class, projít se parkem s knížkou, nebo navštívit muzeum či divadlo. Je mnohem pravděpodobnější, že tě někdo osloví a naváže kontakt, když jsi přístupný*á a mimo svou komfortní zónu.
Zapojení do skupinových aktivit je skvělý způsob, jak poznat nové lidi se stejnými zájmy. Ať už jde o sport, který jsi chtěla dlouho zkusit, jazyk, který ses chtěla naučit, nebo třeba dobrovolnictví, tyto aktivity tě přirozeně propojí s ostatními. Když se věnuješ něčemu, co tě baví, cítíš se uvolněněji a přirozeněji navazuješ kontakty. Navíc, společný zájem je ideální téma na začátek konverzace, a to může být prvním krokem k novým přátelstvím!