Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaký typ kámoše jsi a proč je fajn to vědět?

Nemáš dost personality traits, podle kterých se můžeš zaškatulkovat? Don't worry, můžeš si udělat kvíz, který ti řekne, jaký typ kamaráda*kamarádky jsi.

Každý z nás jsme trochu jiný a odlišnými způsoby přistupujeme ke vztahům nebo přátelství. New York Times společně se socioložkou Kasley Killam vytvořil fun kvíz, který tě zařadí do jednoho ze čtyř typů kámoše*kámošky.

Green flags v přátelství

@markysuch

Jsi butterly, firefly, wallflower nebo evergreen?

Jako většina, i ty pravděpodobně zapadneš do více než jedné kategorie, možná jsi ale přesně jeden ze čtyř friendship archetypů: butterfly, wallflower, firefly nebo evergreen.

  • Butterfly friend - tihle kamarádi jsou celkově takzvaní social butterflies. Rádi se obklopují většími skupinami lidí, dokážou se bavit s každým a není akce, kde bys je nepotkal*a.
  • Wallflower friend - wallflowers se celkově drží víc v pozadí a vybírají si, s kým a jak budou trávit čas. Jejich přátelství jsou hodně casual a laid back.
  • Firefly friend - světlušky se málokdy pro něco nadchnou, ale když přijde akce nebo člověk, co se jim zalíbí, tak se doslova rozsvítí. Uvidíš je málo, ale když už, tak si jich stoprocentně všimneš.
  • Evergreen friend - evergreens jsou podobní jako butterflies. Potřebují časté hangouts, ale jejich přátelství jsou mnohem hlubší, a to je přesně to, co potřebují - deep a meaningful konverzace.

Přátelství má pro každého jiný význam

To, jakým způsobem vnímáme slovo kamarád*kamarádka a jakým způsobem k přátelství přistupujeme, záleží na každém z nás. Pro někoho je kámoš i člověk, se kterým se viděl párkrát na party nebo s ním seděl na přednášce. Jiní lidé zase jako kamarády označí jenom ty, se kterými si vybudovali opravdu hluboké pouto a všichni ostatní jsou pro ně jenom známosti.

Ať už typy kamarádů pojmenujeme jakkoliv, pravděpodobně s tím budou do určité míry rezonovat. Butterfly friend bude za kámoše považovat skoro každého, kdežto wallflower friend nebo firefly friend budou víc selektivní a titul kamaráda*kamarádky si u nich nezaslouží jen tak někdo.

Face to face friendships nám pomáhají žít déle

@_00_3_12

Proč potřebuješ kamarády?

Každý z nás potřebuje svůj sociální kruh, ať už je velký či malý, a v dnešní době jsou kvalitní přátelství obzvlášť důležitá. Řada lidí totiž čelí takzvané epidemii samoty, kterou WHO označila za globální problém a která může mít negativní dopady jak na naše psychické zdraví, tak i to fyzické.

Kamarádi, kterým můžeme věřit, nám pomáhají zvládat těžké životní situace i stres a zároveň díky nim máme i někoho, s kým se můžeme podělit o radost nebo dobré zprávy. I jeden dobrý kamarád udělá velký rozdíl a v nejlepším případě okolo sebe budeš mít různé typy kámošů - jak butterfly nebo wallflower, tak evergreen a firefly friends totiž můžou plnit ve tvém životě různou roli, stejně jako ty ji budeš plnit v životě ostatních.

Pár přátel stačí mít, a nebo ne? Co tvrdí věda?

@kubakohout_

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.