Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Krycí jméno studentka

Tento měsíc jsem přečetla knihu o minulém režimu, která ve mně zanechala stopu. Možná je to tím, že je román inspirovaný skutečným příběhem, který by měl být v podvědomí nás všech. 

Krycí jméno studentka – Milena Štráfeldová 

Spisovatelka se narodila v roce 1956 v Praze. Jako svůj vysokoškolský obor si vybrala teorii a dějiny kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Prošla řadou zaměstnání, ve kterých čerpala inspiraci. Pracovala v muzeích, knihovnách, na ministerstvu kultury a mnoho let pracovala jako redaktorka v České televizi či různých rozhlasových stanicích. Knihy autorky jsou s historickým nádechem a vždy popisují danou dobu velmi uvěřitelně. Tento rok vydala knihu k 200. výročí Bedřicha Smetany: Friedrich řečený Bedřich. 

O knize: Vydaná byla v roce 2022, má 360 stran.

Hlavní témata: realistický obraz komunismu, strach, nejistota, vztahy, oběti minulé doby

Zdroj: Knihobot

Obsah:

Minulý režim nutil k přetvářce, strachu, lhaní, jen aby člověk mohl vést trochu normální život. Jen málokdo se režimu postavil a bojoval proti nerovnosti a nesvobodě. Jedním z těchto lidí byla chartistka Lilian Landová, studentka jednoho z pražských gymnázií, kterou však StB v roce 1979 dohnala k sebevraždě. Touto hrdinkou se inspirovala Milena Štráfeldová, která se s Lilian kdysi dokonce setkala.

Románovou Lilian pojmenovala autorka jako Lídu, a přestože se jejich životy v mnohém liší, mají toho spoustu společného. Od útlého věku obě dívky bojovaly, aby mohly žít normální, svobodný život, a právě to jim komunistický režim v pouhých dvaceti letech vzal.

Autorka popisuje, jak komunisté dokázali rozvracet vztahy, rodiny a životy. Nastiňuje výslechy, násilí, špehování, ale také odvahu, chartisty a vytrvalý boj o demokracii.

Kniha měsíce: Papírový palác

@martinastrel

Hodnocení:

Autorka napsala dokonalý román, ve kterém se ji podařilo odhalit minulý režim v celé jeho skutečnosti. Zároveň do knihy vložila další zajímavé postavy, jako charakter pojmenovaný Zpěvák - umělec, co psal satirické písně, které se komunistům nelíbily. V příběhu je popsáno i setkání s Lilian, když na škole organizovala Zpěvákův koncert, kvůli kterému byla nakonec ze školy vyloučena.

Knihy o minulém režimu si vždy ráda přečtu, přestože je jejich čtení často náročné a bolavé. Nicméně, vracet se k minulosti považuji za důležité, stejně tak jako je důležité si připomínat hrdiny, kteří obětovali své životy za ostatní. Určitě po knize šáhni, pokud se chceš dozvědět zase o něco více o kusu naší historie.

Bookclub: Rychlovky, kterými zaplníš svou reading challenge jak nic

@_00_3_12