Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Papírový palác

V březnu jsem se pustila do loňské novinky, která slibovala silný příběh. Tato kniha opravdu přinesla všechno, co jsem od románu čekala. 

Papírový palác – Miranda Cowley Heller

Miranda je spisovatelka, která má velmi bohatou kariéru. Nejen, že pracovala v Cosmopolitanu, kde zastávala pozici redaktorky beletrie, také strávila 10 let jako vedoucí dramatických seriálů v HBO. I její rodinné zázemí bylo velmi pestré. Její dědeček byl uznávaný básník a kritik. Její teta se věnovala životopisům a umění a švagrová Zoë Heller je, stejně jako ona, spisovatelkou. 

V roce 2021 přišla na svět její debutová kniha Papírový palác, která zaujala přední kritiky a širokou veřejnost a dostala se i do knižního klubu Reese Witherspoon.

HBO si zakoupila práva na knihu a chystá ji zpracovat do minisérie, ke které sama Miranda píše scénář. 

Miranda Cowley Heller (Photo: Stepha Dansky Photography)

O knize: U nás vyšla v roce 2023, má 376 stran.

Hlavní témata: drásavá minulost, milostný trojúhelník, silné emoce, rodinné drama

Jaká byla kniha měsíce v únoru se dozvíš tady!👇

Kniha měsíce: Pomocnice

@martinastrel

Obsah: 

Je pravé teplé prázdninové ráno a Elle se probouzí ve svém „Papírovém paláci“ – letovisko, do kterého jezdí od dětství, a které jí přináší veškeré vzpomínky na minulost. Elle je padesátiletá vdaná žena a matka tří dětí. Cítí se obyčejně a přesto jiná. Včera večer se totiž vyplížila za svým báječným kamarádem z dětství Jonasem a vyspala se s ním. Teď se musí rozmyslet, jak naloží se svou budoucností. Miluje svého manžela a své děti, udělala by pro ně cokoli. Zároveň chová hluboké city k Jonasovi a pojí je jedno velké tajemství, které nikdo jiný nezná. 

Zbozi.cz

Hodnocení:

Papírový palác začíná vykreslením nádherného prostředí a přírody a z knihy na tebe dýchá léto. Krásný bohatý jazyk popisuje veškeré dění v knize, ale přitom se to celé čte velmi jednoduše a svižně. Ne nadarmo je kniha přirovnávaná ke knize Kde zpívají raci. Tady je ale příběh v jednom dni rozdělen do částí minulosti, kterou musíme znát, abychom měli jasno, jaké vztahy jsou mezi postavami a jaký nelehký život je do této doby doprovázel. Líbí se mi, že kniha není pouze o milostném trojúhelníku a není to žádná tuctovka. Opravdu skrývá velmi hluboké emoce a rodinné drama, které se stupňuje. V knize vidíme, jak veškerá rozhodnutí mají dopad na budoucnost. 

Je zde několik postav a chvíli mi trvalo si v nich udělat pořádek. Ne všechny postavy si oblíbíš a k některým máš vyloženě negativní postoj. Každé téma v knize, a že jich je mnoho, je opravdu velmi uvěřitelné. Myslím, že autorka čerpala ze své bohaté kariéry a předvedla skvělou práci. Nemám ráda neúplné konce, ale tady mi to přišlo velmi přirozené. Celou knihou se nese spoustu symbolik a nevyřčených pasáží, že jsem od konce nečekala nic jiného. Čtenář se sám může přiklonit k tomu, čemu věří víc. 

A tady zmíněný titul spisovatelky Deliy Owens:

Kniha měsíce: Kde zpívají raci

@martinastrel