Palestinec Medo Halimy sdílel svůj „tent life“ na sociálních sítích, kde si získal srdce tisíců sledujících. Kdo byl tento tiktoker, který zemřel při izraelském útoku?
Lidé v Gaze čelí už skoro roční invazi ze strany Izraele, která přišla v reakci na útok z 7. října loňského roku. Řada z nich byla vyhnána ze svých domovů, které zničilo intenzivní bombardování. Jedním z nich byl i devatenáctiletý Medo, který sdílel svůj každodenní život na sociálních sítích.
Nad tím, jak si každý den vaříme jídlo, nakupujeme, bavíme se nebo dokonce sprchujeme, většina z nás nepřemýšlí - jsou to obyčejné věci, které nám nedělají problém, ale ve válečné zóně vypadá život úplně jinak. Medo ve svých videích přibližoval, jak se lidem žije v uprchlických táborech a hlavně svým sledujícím ukázal, že všechno, co bereme jako samozřejmost, může ze dne na den zmizet.
Velkou část jeho contentu zabralo jídlo, kterého je v Gaze málo a obyvatelé ho k přežití nutně potřebují. Medo vařil z těch nejzákladnějších ingrediencí, zároveň tvořil sérii o pěstování potravin, která pro něj znamenalo tichou revoltu proti válce.
Na contentu spolupracoval i s kamarádem Talalem Muradem, který útok na uprchlický tábor přežil. Společně založili instagramový profil The Gazan Experience, kde chtěli detailně přibližovat realitu svého života, na profil ale stihli nahrát pouze dvě videa.
Tragédie Meda, Talala a další obyvetele Gazy potkala v pondělí 26. srpna, kdy izraelská armáda zaútočila na město Chán Júnis. Meda i Talala zasáhl šrapnel z bomby, Talal se ze zranění zotavuje v nemocnici, Medo nicméně útek nepřežil a ten samý den zemřel. Jeho smrt vyvolala řadu reakcí od sledujích, kteří si jeho videa oblíbili, kamarádů z Texasu a smutek na IG vyjádřila i jeho sestra, podle níž si Meda zamiloval, každý, kdo ho znal.
Halimy se narodil v Palestině, skrze výměnný program se dostal do USA, kde rok studoval na střední škole v Texasu, po návratu do Gazy pracoval pro charitu a začal chodit na univerzitu Al-Azhar, kde studoval politiku a ekonomiku. Po útoku ze 7. října 2023 musel odejít ze svého domova a několikrát byl s rodinou přestěhován do různých uprchlických táborů, v dubnu letošního roku pak skončil v Chán Júnisu, kde také zemřel.
Válka začala loni na začátku října poté, co palestinský Hamás zaútočil z Gazy na Izrael a připravil o život nejméně 1 139 lidí a desítky jich unesl. Izrael reagoval ničivou válečnou kampaní, která stála životy přes 40 tisíc Palestinců a Palestinek, z nichž většina jsou civilisté a polovina ženy a děti, a která trvá doteď.
Konec bojů je v nedohlednu. Izraelská ultra-konzervativní vláda v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem má za cíl kompletní eradikaci Hamásu, který nadále drží izraelské rukojmí. Palestinské hnutí využívá rukojmí jako páku k dohodě o příměří, na její podmínky ale izraelská vláda nechce přistoupit. Izraelem teď zmítají protesty lidí, kteří chtějí donutit vládu, aby příměří uzavřela a upřednostnila životy rukojmích před válečnými cíly.
V současnosti probíhá soudní řízení v Haagu, které rozhodne o tom, zda se Izrael v Gaze dopouští genocidy. Už v lednu předběžně židovský stát vyzval, aby se genocidě vyvaroval. Finální verdikt může padnout až za několik let.