Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Je tohle opravdu aprílové počasí nebo spíš projevy klimatické změny?

Letošní brzký nástup jara nás překvapil všechny - dokonce i meteorology. Počasí jako by mělo mood swings a roční období už zdaleka nevypadají tak, jak jsme se o nich učili na základce. Je tohle běžné chování přírody, nebo spíš dopad globálního oteplování?

Nejnovější zprávy o počasí naznačují, že z lámání teplotních rekordů se už stává spíše rutina. Na začátku dubna zažíváme první tropické dny a místo jara přišlo zrovna letní počasí - co se to sakra děje?

Někdo by mohl tvrdit, že pro duben je aprílové počasí typické, to se ale vždy vyznačovalo spíše náhlými a prudkými dešti v kombinaci se slunečným počasím než tropickými dny na začátku jara.

Skončila celosvětová klimatická konference COP28, státy se dohodly na potřebě odklonu od fosilních paliv

@eevelka

This planet is getting hotter than young Leo DiCaprio

Rok 2023 překonal zatím dosavadní teplotní rekordy a stal se nejteplejším rokem v historii měření. Přibližujeme se tak k hranici zvýšení světové teploty o 1,5 stupně Celsia, kterou Pařížská dohoda definuje jako kritickou. Hlavní příčinou růstu průměrných globálních teplot a dosahování nových teplotních rekordů je růst koncentrací skleníkových plynů v atmosféře způsobený spalováním fosilních paliv.

Průměrná roční teplota roste i v Česku, za posledních 62 let se zvýšila o 2 stupně Celsia. Letošní únor byl podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejteplejší od roku 1961, jinak tomu nebylo v březnu, který byl také celosvětově desátým nejteplejším měsícem v řadě v historii měření. A nesmíme zapomenout ani na první tropický den, který u nás přišel už 7. dubna, což je o celé dva měsíce dříve než minulý rok.

Jednotlivá roční období se mění & počasí má mood swings

O víkendu naměřily stanice ČHMÚ na některých místech v republice přes 30 stupňů Celsia, o pár dní později naopak nulu a přízemní mrazíky. Aprílové počasí? Yes, but make it extreme. A právě extrémní změny počasí jsou jedním z projevů klimatické změny. Určitě sis sám*sama všiml*a, že roční období už nevypadají jako dřív. Oteplování na území Česka v létě způsobuje větší sucho a silné přívalové deště, které na vyprahlé půdě můžou způsobovat povodně, v zimě máme méně sněhu a na horách se v průběhu let zavírá jeden vlek za druhým. Na jaře pak kvetou stromy i rostliny dříve, než je běžné (bad news pro všechny alergiky). Průměrná teplota jednotlivých měsíců roste různě rychle, nejvíce ale můžeme oteplení pociťovat v prosinci, lednu, červenci a srpnu. 

Zdroj: faktaoklimatu.cz

Růst průměrných teplot, který je ovlivněný aktivitami člověka, jako jsou produkce skleníkových plynů nebo odlesňování, je ale bohužel jenom zlomek dopadů globálního oteplování.

Zdroj: faktaoklimatu.cz

A protože rozsah dopadů, kterým budeme v příštích desetiletích čelit, závisí na množství skleníkových plynů, které ještě uvolníme do atmosféry, je na čase, abychom se ke klimatické změně postavili čelem. Globální oteplování se děje.

Stále s tím jde něco dělat

Způsob, kterým populace řeší problém klimatické změny, bohužel zatím připomíná spíš film Don’t look up! Narozdíl od tragického konce ve filmu ale s globálním oteplováním stále jde něco dělat.

Zdroj: Pinterest @lujain

Klíčové je nezavírat před klimatickou změnou oči, a zároveň se z ní nezbláznit. Je zbytečné si v hlavě vytvářet katastrofické scénáře. Místo toho buď aktivní a snaž se o prosazování pozitivních změn.

Co s tím můžeš dělat ty?

  • Neignoruj globální oteplování
  • Nepropadni eko anxiety
  • Buď aktivní, dělej udržitelné změny u sebe i ve svém okolí
  • Hledej způsoby, jak se chovat k planetě ekologičtěji
  • Požaduj po politicích řešení
  • U voleb zvaž, kteří kandidáti budou opravdu jednat ve prospěch planety

5 pozitivních zpráv z boje proti klimatické změně

@eevelka

Zdroje: Český hydrometeorologický ústav, Fakta o klimatu , CzechGlobe