Letošní brzký nástup jara nás překvapil všechny - dokonce i meteorology. Počasí jako by mělo mood swings a roční období už zdaleka nevypadají tak, jak jsme se o nich učili na základce. Je tohle běžné chování přírody, nebo spíš dopad globálního oteplování?
Nejnovější zprávy o počasí naznačují, že z lámání teplotních rekordů se už stává spíše rutina. Na začátku dubna zažíváme první tropické dny a místo jara přišlo zrovna letní počasí - co se to sakra děje?
Někdo by mohl tvrdit, že pro duben je aprílové počasí typické, to se ale vždy vyznačovalo spíše náhlými a prudkými dešti v kombinaci se slunečným počasím než tropickými dny na začátku jara.
Rok 2023 překonal zatím dosavadní teplotní rekordy a stal se nejteplejším rokem v historii měření. Přibližujeme se tak k hranici zvýšení světové teploty o 1,5 stupně Celsia, kterou Pařížská dohoda definuje jako kritickou. Hlavní příčinou růstu průměrných globálních teplot a dosahování nových teplotních rekordů je růst koncentrací skleníkových plynů v atmosféře způsobený spalováním fosilních paliv.
Průměrná roční teplota roste i v Česku, za posledních 62 let se zvýšila o 2 stupně Celsia. Letošní únor byl podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejteplejší od roku 1961, jinak tomu nebylo v březnu, který byl také celosvětově desátým nejteplejším měsícem v řadě v historii měření. A nesmíme zapomenout ani na první tropický den, který u nás přišel už 7. dubna, což je o celé dva měsíce dříve než minulý rok.
O víkendu naměřily stanice ČHMÚ na některých místech v republice přes 30 stupňů Celsia, o pár dní později naopak nulu a přízemní mrazíky. Aprílové počasí? Yes, but make it extreme. A právě extrémní změny počasí jsou jedním z projevů klimatické změny. Určitě sis sám*sama všiml*a, že roční období už nevypadají jako dřív. Oteplování na území Česka v létě způsobuje větší sucho a silné přívalové deště, které na vyprahlé půdě můžou způsobovat povodně, v zimě máme méně sněhu a na horách se v průběhu let zavírá jeden vlek za druhým. Na jaře pak kvetou stromy i rostliny dříve, než je běžné (bad news pro všechny alergiky). Průměrná teplota jednotlivých měsíců roste různě rychle, nejvíce ale můžeme oteplení pociťovat v prosinci, lednu, červenci a srpnu.
Růst průměrných teplot, který je ovlivněný aktivitami člověka, jako jsou produkce skleníkových plynů nebo odlesňování, je ale bohužel jenom zlomek dopadů globálního oteplování.
A protože rozsah dopadů, kterým budeme v příštích desetiletích čelit, závisí na množství skleníkových plynů, které ještě uvolníme do atmosféry, je na čase, abychom se ke klimatické změně postavili čelem. Globální oteplování se děje.
Způsob, kterým populace řeší problém klimatické změny, bohužel zatím připomíná spíš film Don’t look up! Narozdíl od tragického konce ve filmu ale s globálním oteplováním stále jde něco dělat.
Klíčové je nezavírat před klimatickou změnou oči, a zároveň se z ní nezbláznit. Je zbytečné si v hlavě vytvářet katastrofické scénáře. Místo toho buď aktivní a snaž se o prosazování pozitivních změn.
Co s tím můžeš dělat ty?
Zdroje: Český hydrometeorologický ústav, Fakta o klimatu , CzechGlobe