Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

5 pozitivních zpráv z boje proti klimatické změně

Nic není tak zlé, jak se na první pohled zdá. Přinášíme ti pár pozitivních zpráv na poli boje proti změně klimatu! 👇

Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy ohledně změny klimatu. Zažíváme dosud nejteplejší rok v historii měření i enormní množství přírodních katastrof, které jsou právě klimatickou změnou způsobovány. Zdá se, že vlády v boji s ní dělají jen nutné minimum, a my tak žijeme v každodenní nejistotě, jak budou další roky vypadat.

Pojďme se na chvíli zastavit a podívat se na to, v čem se nám v boji proti změně klimatu naopak daří. V záplavě nepříjemných predikcí a přírodních katastrof se totiž ztratí řada pokroků, kterých v boji s klima-změnou dosahujeme. Tak pojďme na to.

Evropská komise schválila 171 projektů v rámci Programu pro životní prostředí a oblast klimatu

EK se rozhodla v rámci takzvaného projektu LIFE rozjet celkem 171 projektů, které mají přispět k ochraně klimatu i životního prostředí. Zaměří se například na:

  • využívání odpadu i elektrického odpadu
  • obnovení sladkovodních, mořských a pobřežních ekosystémů a stanovišť
  • zvyšování stavu ptáků, hmyzu, plazů, obojživelníků a savců
  • zabránění suchu v krajině
  • přechod k čisté energii

Do programu putuje více než 396 milionů eur, kterými budou podpořeny projekty napříč EU.

Podpora výroby vodíku z obnovitelných zdrojů v Evropě

Výrobci takzvaného zeleného vodíku si budou nyní moci zažádat o finanční podporu, která by dorovnala rozdíl mezi výrobní cenou a cenou, kterou jsou v současné chvíli lidé ochotni platit za vodík z neobnovitelných zdrojů. Spalování zeleného vodíku k výrobě energie je přitom neškodné, protože produkuje jen vodu.

Klimatická konference COP27 schválila závěrečnou deklaraci, vytvoří fond pro zranitelné země

@eevelka

Větší odolnost lesů

Evropská komise také navrhla komplexní monitoring lesů, díky čemuž by se zvýšila jejich odolnost proti například suchu nebo požárům, a to skrze včasné a kvalitnější shromažďování dat o lesích.

Zelená aliance

Mezi Evropskou unií a Kanadou byla uzavřena takzvaná Zelená aliance. Zaměří se především na dekarbonizaci dopravy i udržitelnou správu moří a oceánů. Zároveň prohloubí spolupráci v oblasti zastavení odlesňování i v řešení životního cyklu plastů.

COP28

Nezapomeňme, že v Dubaji stále probíhá celosvětová klimatická konference COP 28. Už nyní tam došlo k ustanovení několika plánů, které budou v boji proti klimatu zásadní – například ztrojnásobení celosvětové kapacity energií z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Na ty se podíváme už brzy ve shrnujícím článku ke COP28!

Začala celosvětová klimatická konference COP 28

@eevelka

Zdroje: ČTK, Zastoupení EK v ČR