K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční stromeček. Najdeš ho snad v každé domácnosti. Zamýšlel/a ses ale někdy nad tím, co se s obrovským množstvím jehličnanů děje, když Vánoce skončí?
Podle serveru Guardian se v Británii každý rok vyhodí na skládku až 7 milionů vánočních stromků. Uhlíková stopa stromku, který měří necelé dva metry, je potom na takové skládce až 16 kilogramů oxidu uhličitého. To je stejné množství, které vyprodukuje 30 tisíc zpátečních letů z Londýna do Austrálie.
Řešení se na první pohled může zdát snadné. Plastový stromeček vydrží několik sezón, nemusí se vyhazovat a neopadává. Je ale umělý stromek skutečně ekologičtější variantou?
Ve Spojených státech se každý rok prodá až 10 milionů umělých stromků. I ty mají, stejně jako živé stromky, velkou uhlíkovou stopu. Navíc většinu z nich nelze recyklovat, takže poté, co je lidé vyhodí, končí na skládkách vedle stromů živých.
Pokud bys skutečně chtěl/a umělý stromeček využít tak, aby se jeho uhlíková stopa vykompenzovala a nebyla vyšší než u živého stromku, musel/a bys ho použít nejméně desetkrát. Většina uhlíkové stopy, která je vyprodukována, je právě z plastu, ze kterého je umělý stromek vyrobený.
Pokud ses rozhodl/a pro pořízení umělého stromku, zkus dbát na to, aby byl z recyklovatelného materiálu, nebo se poptej ve svém okolí, někdo ti může darovat svůj umělý stromeček, protože si chce pořídit nový, a tobě může ještě dobře posloužit.
Jestli toužíš po vůni jehličí, zkus se poohlédnout po organizacích, které nabízejí menší stromky v květináči. Ten ti za poplatek pronajmou na Vánoce, ty ho budeš zalévat a pečovat o něj. Po Vánocích ho jednoduše vrátíš zpět a stromeček bude vysazen do lesní školky.