Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Je medicína méně prestižní, protože ji studuje víc žen než mužů? Pafko tvrdí, že to tak nemyslel

Na sociálních sítích vzbudil pozdvižení výrok chirurga Pavla Pafka pro ČT, který si lidé vykládali tak, že medicína podle něj ztratila prestiž, protože ji studují z větší části ženy, narozdíl od dřívějších dob, kdy byli na oboru převážně muži. Pafka jsme oslovili, aby svůj výrok okomentoval.

V sobotu se začal především po sociální síti X (dříve Twitter) šířit záznam části pořadu Události, komentáře na ČT24. V něm se mimo jiné probíralo téma dohody o přesčasové práci a financování zdravotnictví, ke které došlo ve čtvrtek mezi zástupci lékařů a premiérem Fialou. Lékaři totiž na protest proti stavu zdravotnictví i nízkým platům vypověděli na prosinec přesčasy, což by mohlo výrazně omezit provoz nemocnic po celé republice. Sněmovna nicméně ve čtvrtek schválila zrušení úpravy přesčasů, a lékaři tak nyní svůj protest postupně odvolávají.

Ve zmíněném pořadu Události, komentáře na toto téma debatoval kromě šéfredaktora Zdravotnického deníku Tomáše Cikrta a neurologa Martina Bojara také Pavel Pafko, český chirurg a emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Právě jeho výrok byl předmětem sdíleného záznamu. V něm Pafko pojednává o podílu mužů a žen na lékařských fakultách a o tom, že studium medicíny ztratilo svou prestiž.

Mnoho lidí Pafkova slova pobouřila. Četli z nich totiž, že medicína ztratila prestiž právě kvůli tomu, že ji studují z větší části ženy, na rozdíl od dřívějších dob, kdy byli na oboru převážně muži. Jeho tvrzení označovali za diskriminační a se svými vlastními připomínkami ho sdíleli dál.

Výroku pana Pafka si začaly všímat i tuzemské redakce. O kauze informoval na svém webu například Český rozhlas, který připojil komentář členky vedení sekce mladých lékařů Marie Lopourová, nebo třeba Deník N, který výrok Pafka zasadil do kontextu debaty v daném pořadu.

Pafko ale pro redakci HeyFomo uvádí, že jeho cílem bylo upozornit na fakt, že počet mužů ve zdravotnictví dlouhodobě klesá proto, že obor obecně už nemá prestiž, a to především kvůli jeho podfinancování. Podle Pafkova názoru tak mnohdy jdou vystudovaní lékaři raději do Německa, a nebo se specializují v oboru jiném. Jako příklad uvedl informační technologie, ve kterých je výrazně lepší finanční perspektiva. 👇

SPOTLIGHT: Zdravotnické odbory se chtějí kvůli přesčasové práci obrátit na EK

@eevelka

V pátečním pořadu Události, komentáře jste uvedl, že podíl mužů na lékařských fakultách klesá a že obor přestává být prestižní.

My máme momentálně v šestém ročníku na 1. lékařské fakultě jednu třetinu mužů a dvě třetiny žen, což je stav podobný jako v Brně nebo Hradci Králové. Počet mužů klesá od roku 2000.

Z Vašich slov si mnoho lidí převzalo, že proto, aby byly lékařské obory prestižní, musí je studovat hlavně muži, a že přítomnost žen na takovýchto oborech jejich prestiž snižuje. Je tohle Váš názor?

Ne, ne, ne. Můžeme uvažovat o tom, že prestiž klesá, jelikož už o obor není takový zájem. Kluci a holky se rodí stejně, muži ale podle mého už dnes nachází prestižnější práci, než je medicína. Ta základní myšlenka je taková, že si v medicíně vydělají mnohem méně než třeba v oboru IT, zároveň nemají povinnosti sloužit přes noc, o víkendech a podobně. Všichni tímto ale přitom musí projít, pokud si dělají atestaci. U žen je pak problém spojit postrgraduální studium s těhotenstvím. A když vezmeme v potaz, že dvě třetiny studentstva jsou právě ženy, tak už pro ně tento obor vytváří další problém.

Takže jste obecně měl na mysli, že zdravotnictví přestává být atraktivní, a tím spíše pro muže, jelikož se jejich podíl v oboru dlouhodobě snižuje?

Ano. A tohle nám musí někdo vysvětlit, proč tam ti muži nejdou. Jeden z faktorů v životě člověka jsou peníze. Někteří lékaři jdou z Česka do Německa, protože si tam zkrátka více vydělají, proto je to tam pro ně atraktivnější. Na naší klinice je ze 41 lékařů 10 Slováků, ale na Slovensku už si to uvědomili, upravili platy a příliv lékařů do Česka ze Slovenska už klesl. My bychom se ale neměli porovnávat s Německem nebo Slovenskem už jenom kvůli ekonomické situaci. My se musíme porovnávat v rámci České republiky. A tady je zkrátka potřeba zdravotnictví restrukturalizovat. Mě především štve, že nám dvakrát zvednou přesčasovou normu, pak to zase srazí, pak nabídnou nějaké peníze a pak to pan premiér zase pozmění. Je to prostě nedůstojné.

Jaký obor bys měl*a studovat na základě tvého znamení?

@elvihradilkova

Jak už bylo uvedeno, žen je ve zdravotnictví více než mužů. Podle odborníků by to mohlo vést k nedostatku lékařů ve fyzicky náročných oborech, například v ortopedii. O dlouhodobém poklesu zájmu o zdravotnictví z hlediska jeho podfinancování ale není pochyb. „Není úplně přesné říkat, že lékaři si vydělají málo peněz. Ale po škole si vydělají málo peněz a mají spoustu práce. Cesta k ekonomickému úspěchu je v jiných oborech rychlejší,“ komentoval už v roce 2016 pro Aktuálně.cz tehdejší děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo.