Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Zdravotnické odbory se chtějí kvůli přesčasové práci obrátit na EK

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 15. září

Name day: Jolana

History:  15. září 1946 vyhlásilo Bulharské Národní shromáždění Bulharskou lidovou republiku.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinské síly bojující proti ruským invazním jednotkám dosáhly určitých úspěchů u osady Andrijivka jižně od Bachmutu v Doněcké oblasti, stále tam ale probíhají těžké boje. 
  • Ukrajina v noci na čtvrtek zničila ruský systém protivzdušné obrany nedaleko města Jevpatorija na západě Ruskem anektovaného Krymského poloostrova. 

Moskva si předvolala velvyslankyni USA, dva diplomaty označila za nežádoucí

Ruské ministerstvo zahraničí si včera předvolalo americkou velvyslankyni v Moskvě Lynne Tracy a dva pracovníky ambasády označilo za nežádoucí osoby. Opustit ruské území musejí do sedmi dnů. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

Tracy na ministerstvu zahraničí předali písemné sdělení o neslučitelnosti jednání prvního a druhého tajemníka ambasády s diplomatickým statusem. „Jmenovaní lidé prováděli ilegální aktivity, když udržovali kontakty s ruským občanem R. Šonovem obviněným z tajné spolupráce s cizím státem, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Američtí občané budou nově potřebovat víza k přicestování do Evropy

by @martinastrel

Země už není pro člověka bezpečná, příliš ji poškodil a znečistil, tvrdí vědci

Poškozování planety člověkem, využívání přírodních zdrojů a znečištění učinilo ze Země místo, které už není pro člověka bezpečné. Podle 29 vědců z osmi zemí už bylo překročeno šest z devíti takzvaných planetárních limitů, v některých případech výrazně. „Země se nyní nachází mimo pro lidstvo bezpečný operační prostor,“ uvedli vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise Science Advances.

Změna klimatu, odlesňování, ztráta biodiverzity, množství syntetických chemických produktů, včetně plastů, horší dostupnost pitné vody a rovnováha koloběhu dusíku už jsou za hranou. Míra překročení se navíc zvýšila u všech oblastí, které byly již dříve označeny za překročené.

Klimatická krize představuje vážné nebezpečí pro lidi s respiračními onemocněními, varují experti

by @eevelka

Zdravotnické odbory se chtějí kvůli přesčasové práci obrátit na EK

 Zdravotnické odbory se chtějí obrátit kvůli novele zákoníku práce týkající se přesčasové práce na Evropskou komisi (EK). Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel věří tomu, že komise na ČR zatlačí.

Novela, kterou v úterý schválila Sněmovna, umožňuje lékařům sloužit až dvojnásobné množství přesčasů proti současné legislativě. Změny by mohly platit už od října. Zástupci mladých lékařů ji odmítají a hrozí odmítnutím sloužit. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních věcí ČR Dagmar Žitníkové je nejhorší to, že novela stav na pět let zafixuje a nic se nezmění. Engel a Žitníková to řekli na briefingu.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day