Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaké nebezpečí představuje houba, která se šíří americkými nemocnicemi?

Houba Candida auris byla objevena teprve před 15 lety a bylo zjištěno, že je odolná vůči lékům. Nyní je jedním z nejobávanějších nemocničních původců infekcí na světě.

Většinu času Candida žije na naší kůži a nezpůsobuje žádné problémy, ovšem pokud se dostane na špatné místo, může například způsobit infekce.

Když se tato houba dostane do těla, ovlivňuje krevní oběh, vnitřní orgány a nervový systém. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) je odhadováno, že její úmrtnost se pohybuje od 30 % do 53 % pacientů postižených invazivní infekcí. Nebezpečí také představuje to, že houba prokázala odolnost proti nejvíce používaným typům antimykotik. To zásadně ztěžuje léčbu infekcí způsobených touto houbou.

Jak prolomit tabu okolo duševních nemocí? Ke změně můžeš přispět i ty!

@_kajina

Podle CDC se tato houba mezi lety 2020 a 2021 šířila v amerických zdravotnických zařízeních a to přímo alarmujícím tempem. Případy se totiž za dva roky ztrojnásobily.

Roli hraje změna klimatu, rostoucí teploty mohou totiž hrát roli v rostoucím počtu infekcí houbou Candida auris.

Největším problémem této houby je její odolnost vůči lékům, které máme. Dalším problémem však je, že identifikace infekce C. auris je poměrně obtížná a lze ji snadno zaměnit za jiné houby, což vede k nesprávné léčbě.
Doktorka Tina Joshi, docentka molekulární biologie na University of Plymouth ve Velké Británii

Globální oteplování ovlivňuje šíření infekčních nemocí. Máme se bát?

Medici Pro Očkování

K přenosu dochází zejména prostřednictvím kontaminovaných povrchů v nemocnicích. Houba se totiž lepí na nitrožilní hadičky a manžety na krevní tlak.

Je to nejvíce znepokojující houba a my ji ignorujeme na vlastní nebezpečí. Mohlo by to vypnout celé zdravotnické systémy.
Doktor Neil Stone, přední odborník na plísně z nemocnice pro tropické choroby, University College London

Během každodenního života je zatím velmi nepravděpodobné, že by se dalo nakazit infekcí C. auris. Riziko se však zvyšuje u dlouhých pobytů v nemocnici nebo v pečovatelských domech. Podle CDC mají mnohem větší pravděpodobnost nákazy pacienti na jednotce intenzivní péče nebo lidé s nízkou imunitou.

Riziko nákazy je také vyšší, pokud osoba často používala antibiotika, jelikož ta ničí i dobré bakterie, které mohou bránit C. auris dostat se do těla.

Zdoje: BBC, New York Times

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.