Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak těžké je v určitých státech pořídit si zbraň?

V USA je problém násilí se zbraněmi daleko vážnější než ve většině rozvinutých zemích a v posledních letech prudce roste. Odborníci tvrdí, že hlavním faktorem, který tuto statistiku ovlivňuje, je snadný přístup ke zbraním. Jak těžké je si v USA obstarat zbraň a jak jsou na tom ostatní země?

USA

Podle posledních statistik je aktuálně ve Spojených státech amerických více zbraní než občanů. To je zapříčiněno dost laxními pravidly, co se nákupu zbraní týče. Pokud si osoba v USA chce zbraň pořídit, stačí, když projde pouze okamžitou prověrkou. Ta posuzuje odsouzení za trestný čin, domácí násilí a imigrační status. Některé jednotlivé státy vyžadují další kontroly nebo mají delší čekací dobu. Ve většině případů si Američané mohou zbraň koupit během několika hodin.

Podle federálního zákona ale občané nejsou povinni podrobit se prověrce při nákupu střelné zbraně od soukromého prodejce. Přibližne 40 % majitelů zbraní si tak zakoupilo zbraň, aniž by prošli prověrkou, tvrdí výzkum.

Americký Senát předběžně podpořil návrh úprav regulace zbraní. Bude však sada opatření efektivní?

by @_kajina

Jak to vypadá v jiných státech, kde jsou pravidla mnohem složitější, a jak třeba u nás v Česku?

Kanada

V Kanadě musí zájemce o koupi zbraně prokázat, že cvičil ve schváleném střeleckém klubu. Pokud má zájem o koupi jakékoliv zbraně, musí absolvovat kurz bezpečnosti a poté složit písemný a praktický test.

Dále musí zájemce získat dvě reference od lidí, se kterými žil v posledních dvou letech, a ti musí žádost také podepsat. Následně musí zažádat o povolení a vyčkat měsíc na zahájení zpracování. V rámci toho musí projít prověrkou, která posuzuje trestní rejstřík, duševní zdraví a historii domácího násilí.

Po schválení žádosti si lze zbraň zakoupit. Pokud se jedná o ruční zbraň, musí ji Kanaďané zaregistrovat na policii dříve, než si ji odnesou domů.

Británie

V Británii musí zájemce stejně jako v Kanadě vstoupit do střeleckého klubu. Dále je povinen získat referenci a zajistit bezpečné uložení střelné zbraně. Prověrka probíhá v rámci pohovoru s policií u zájemce doma. Po splnění všech bodů si může jedinec zakoupit zbraň.

USA zasáhla druhá nejhorší střelba na škole v dějinách. Jaký je vztah mezi střelci a sociálními sítěmi?

by @yanhoechka

Německo

Německo stejně jako dvě předešlé země požaduje vstup do střeleckého klubu, ten se zde dá ale nahradit loveckým lístkem, prokázaním sběratelství zbraní nebo prokázáním ohrožení života. Následně musí Němci prokázat své znalosti v rámci písemného či praktického testu.

Osoby mladší 25 let musí předložit potvrzení o duševní způsobilosti od lékaře. Stejně jako v Británii mají povinnost zajistit bezpečné uložení střelných zbraní. Pokud ve svém domě zbraň mají, souhlasí zároveň s tím, že policie může provést neohlášenou domovní prohlídku za účelem kontroly skladu střelných zbraní.

Dále se v Německu řeší prověrka, která se skládá z přezkoumání kriminální minulosti, dušeního zdraví a historie drogové závislosti. Jednotlivec může následně požádat o povolení k nákupu konkrétní zbraně. Pokud bude jeho žádost přijata, může si střelnou zbraň obstarat.

Mladý Američan zastřelil v obchodě 10 lidí, své řádění streamoval na Twitchi

by @yanhoechka

Japonsko

V Japonsku mají k pořízení zbraní jedny z nejpřísnějších pravidel. Nejprve musí zájemce absolvovat kurz střelných zbraní a složit písemný test. U lékaře si musí vyžádat potvrzení, že je mentálně způsobilý a že v minulosti neměl problémy s užíváním drog.

Následuje střelecký výcvik, který může trvat dokonce až jeden měsíc. Japonci musí podat policii důvod, proč zbraň potřebují, a poté projít kontrolou kriminální minulosti, záznamu o držení zbraní, zaměstnání, zapojení do organizovaného zločinu, osobního dluhu a jejich vztahů s rodinou, přáteli a sousedy.

Poté musí absolvovat jednodenní výcvik, v rámci kterého musí složit zkoušku střelby. Od prodejce zbraní musí získat certifikát, který popisuje požadovanou zbraň. Pokud chce využít střelnou zbraň k lovu, musí zažádat o lovecký lístek.

Jako poslední bod si jednotlivec musí obstarat trezor na zbraně a schránku na munici, která splní dané předpisy a musí být zkontrolována policií.

ČR

A jak je to u nás? Zájemce musí k pořízení zbraně získat zbrojní průkaz. V Česku máme několik jejich skupin. A – ke sběratelským účelům, B – ke sportovním účelům, C – k loveckým účelům, D – k výkonu zaměstnání nebo povolání, E – k ochraně zdraví, života nebo majetku.

Pro získání musí člověk dosáhnout předepsaného věku, podrobit se odborné způsobilosti, kterou musí prokázat v rámci testu před zkušebním komisařem. Dále musí získat posudek o zdravotní způsobilosti od praktického lékaře.

Rovněž musí k získání prokázat trestní bezúhonnost. Tu posoudí příslušný orgán policie. Po splnění všech těchto kroků už jen stačí zažádat o vydání zbrojního průkazu, který je platný zpravidla po dobu 10 let.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.