Nejméně 19 dětí ve věku od 5 do 11 let a dva dospělé zabil v úterý teprve 18letý střelec na základce v americkém Texasu. Jedná se o druhou nejhorší střelbou na základní či střední škole v dějinách USA. Střelec se před útokem chlubil zbraněmi na Instagramu, stejně tak jako mnozí před ním. Co to znamená?
Střelcem, který neváhal vtrhnout s puškou na základní školu, byl teprve 18letý Salvador Ramos, který ve městě docházel na střední školu. Ramos 16. května oslavil osmnáctiny a den poté si šel okamžitě koupit útočnou pušku AR-15, která je spojená s mnoha útoky na školách v USA, píše ČTK. O den později si údajně koupil 375 nábojů a o další dva dny později, tedy minulý pátek, další pušku.
Člen texaského senátu Roland Gutierrez navíc informoval o tom, že než se Ramos vydal se zbraněmi do základní školy, postřelil i svou babičku. Ještě před útokem ale Ramos na sociálních sítích dal najevo, že se chystá zaútočit. „Naznačil, že by si děti měly dát pozor," řekl Gutierrez. Následně vyrazil a procházel třídu po třídě a vraždil. Policie ho následně zastřelila.
Ramosovo řádění nám opět ukázalo znepokojivé spojení mezi extremistickými střelci a sociálními sítěmi. Stejný scénář se navíc opakoval už několikrát předtím. Naposled před čtrnácti dny, přesněji 14. května, kdy v americkém Buffalu opět teprve 18letý Američan zabil v supermarketu deset lidí a další tři zranil. Následně se vzdal policii. Své řádění navíc celou dobu živě streamoval na Twitchi.
Střelec z Buffala měl navíc probírat intimní detaily svého plánu na soukromém serveru na Discordu. A ještě dříve se prý měl zradikalizovat na fóru 4chan. „Na fóru jsem se prostřednictvím infografik, shitpostů a memů dozvěděl, že bílá rasa vymírá, že černoši neúměrně zabíjejí bílé, že průměrný černoch bere za svůj život 700 tisíc dolarů od daňových poplatníků a že za tím stojí Židé a elita," napsal v jednom ze svých příspěvků.
Jak ale upozorňuje Insider, událost v Buffalu má děsivě podobný vzorec jako jiné střelby v nedávné historii, které vyvolala rasová nebo náboženská nenávist: extremistická radikalizace na sociálních sítích, po níž následovala střelba, která se živě vysílala na internet.
Střelba v Christchurch na Novém Zélandu v květnu 2019, při níž bylo zabito přes 50 muslimských věřících, byla živě vysílána na Facebooku. Střelec, bílý muž, údajně před útokem zveřejnil 74stránkový manifest, který silně odkazoval na rasistickou teorii.
V říjnu 2019 se zase německý střelec pokusil vstoupit do synagogy na svátek Jom kipur. Když se mu nepodařilo prolomit přední dveře, zabil místo toho dva přihlížející a všechno streamoval na Twitchi, kde to vidělo přes 2 tisíce lidí.
I přestože jsou tyto události všeobecně známé, sociálním sítím se stále nedaří moderovat hate speech na svých platformách a bojovat tak proti možné radikalizaci populace.