Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Americký Senát předběžně podpořil návrh úprav regulace zbraní. Bude však sada opatření efektivní?

Američtí senátoři představili návrh zákona, který by měl předcházet útokům střelnými zbraněmi držených mladistvými. Opatření by se mělo týkat prověřování mladých zákazníků nakupujících zbraně, mělo by se také vyčlenit více peněz pro podporu péče o duševní zdraví mladistvých. Bude to však stačit?

Skupina amerických senátorů z obou hlavních politických stran minulý týden představila návrh zákona s cílem omezit počet obětí násilí páchaného střelnými zbraněmi.

Jedná se o zásadní návrh, protože jde o první významnější sadu opatření o regulaci zbraní za posledních skoro 30 let. Na druhou stranu předkládaná opatření nejsou dostatečně razantní na to, aby změnila tak rozsáhlý problém, jaký držení zbraní mladistvými v USA představuje.

Text by mírně upravil systém prověřování nejmladších zákazníků nakupujících zbraně. Dále by rozšířil omezení pachatelů domácího násilí a vyčlenil finance na podporu duševního zdraví či bezpečnosti ve školách. Iniciativa vzešla z jednání demokratů s republikány a nezahrnuje žádné z razantních regulací, které dlouhodobě prosazuje Demokratická strana, jako je zákaz útočných pušek či prověřování všech nákupů střelných zbraní.

Co je Roe v. Wade a jak by mohl zákaz potratů v USA ovlivnit další lidská práva?

by @eevelka

Za dobu 30 let zažily Spojené státy, které jsou zemí s největší koncentrací zbraní v rukách civilního obyvatelstva na světě, nespočet masových střeleckých útoků. Snahy násilí zkrotit narážejí na odpor Republikánské strany spojený s druhým dodatkem americké ústavy. Ten podle přelomového verdiktu Nejvyššího soudu USA z roku 2008 zakotvuje právo všech občanů vlastnit zbraň. Letošní dva květnové útoky v New Yorku a v Texasu, při nichž osmnáctiletí útočníci postříleli dohromady 32 lidí, ovšem legislativu v tomto směru uvedly v diskuzi.

Jedním pilířem navrhovaného zákona je snaha udržet zbraně mimo dosah potenciálně nebezpečných lidí. Autoři chtějí dát úřadům až deset pracovních dní na kontrolu záznamů osob ve věku 18 až 21 let, které si kupují zbraň. Další část by rozšířila federální zákon, který zakazuje nakupování zbraní pachatelům domácího násilí. Restrikce by se nově netýkala jen manželského násilí, ale i těch, kdo napadli partnera či partnerku mimo manželský svazek. 

USA zasáhla druhá nejhorší střelba na škole v dějinách. Jaký je vztah mezi střelci a sociálními sítěmi?

by @yanhoechka

Dalším pilířem zákona je finanční podpora opatření, která mají učinit komunity bezpečnějšími. Jde například o podporu zákonů jednotlivých států, na jejichž základě by bylo možné odebírat zbraně lidem považovaným za nebezpečné sobě či ostatním.

Miliony dolarů chtějí předkladatelé návrhu vyčlenit také na rozšiřování péče o duševní zdraví a posilování bezpečnosti na školách. Dosavadní zkušenosti nesvědčí o tom, že by umisťování ozbrojených strážců do škol a další opatření byla efektivní. Naopak podle některých kritiků mohou mít negativní dopady na studenty.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.