Pracuješ často z domu anebo trávíš spoustu času u počítače? Tady je několik tipů, jak si zpříjemnit své pracovní prostředí a nezapomenout u toho také na své zdraví.
Máme štěstí, že žijeme v době, kdy se lidé a vývojáři zaměřují více na naše zdraví pomocí nápaditých výrobků, které nám někdy mohou opravdu usnadnit život. Čím dál více lidí pracuje z pohodlí domova, což může být velká úleva po pracovní stránce, nicméně to bývá kámen úrazu po té zdravotní.
Většina lidí neví, jak si správně nastavit svoji pracovní polohu, co se týče výšky židle, stolu, vyvýšení notebooku a dalších komponentů, které se potom odráží na našem celkovém držení těla.
Pokud sedíš většinu dne u stolu a pracuješ na počítači, možná sis všiml*a změn tvého těla a zdraví. Pokud trpíš bolestmi zad, hlavy a častá je také bolest v oblasti zápěstí, měl*a bys udělat ve tvém pracovním prostředí velkou změnu, a ulevit tak svému tělu. Bez omezování, ulevování od bolestivých pozic bude tvá práce efektivnější a příjemnější.
Tento vynález je na trhu poměrně nový, je to ale perfektní pomocník při vytíženém stylu života. Doporučuje se lidem, kteří tráví většinu dne za stolem v sedě. Díky nastavitelnému stolu si můžeš u práce i postát a častěji změnit svou pracovní polohu. Tím se ti zlepší jak cirkulace krve, tak se ti například usnadní dýchání. Při výběru sleduj parametry hlavně výškové a šířkové, abys zajistil*a, že ti stůl bude vyhovovat. Do stolu budeš muset udělat větší investici, ale jak se říká, zdraví je na prvním místě.
Ergonomie se celkově zabývá správným pracovním prostředím a polohami, ve kterých svůj pracovní čas trávíme. Židle je pro většinu z nás nedílný komponent, který využíváme denně. Proto je správný výběr moc důležitý. Židle, kterou si vybereš, by měla být nastavitelná na tvou vlastní postavu. Při sezení u stolu by nohy měly být na šířku pánve a svírat 90 stupňů v kolenním i kyčelním kloubu. Opěradlo židle by mělo podpírat bedra. Celou dobu bychom měli sedět napřímeně. Ramena by neměla být tzv. u uší, ale relaxována v optimální výšce.
Možná jsi už slyšel*a pojem zánět karpálních tunelů. Bohužel je tento zánět častěji potvrzován i u mladší generace. A předejít mu můžeme ulehčením právě v zápěstí. Ergonomická myš je tvarována tak, aby padla do ruky. Jedná se o co nejvíce přirozený úchop a lepší pozici předloktí. Jsou levnější i dražší varianty myší, které si můžeš pořídit. Záleží, co ti bude nejvíce vyhovovat.
Díky stojanu na notebook můžeš svoji pracovní plochu posunout zas o level výš. Správně bys totiž měl*a mít notebook v úrovní očí a nehrbit se během práce na něm. Opět na trhu najdeš několik typů, designů a cenových relací , ze kterých si můžeš vybírat.
I správné osvětlení patří k udržení tvého kvalitního pracovního místa. Během práce při špatných světelných podmínkách může nastávat zraková únava, která přechází k pálení očí a zhoršení vidění a bolestem hlavy. V místnosti, kde pracuješ, by nemělo chybět jak stropní osvětlení, tak kvalitní stolní lampa. Měla by být snadno polohovatelná a výhodou je měnící se intenzita světla. Osvětlovat plochu by měla rovnoměrně. Pozor si taky dávej na modré světlo, které se dá na obrazovkách upravovat, proto nezapomeň myslet i na to.