Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zdravé návyky: jak zlepšit své ráno

Dobrá a kvalitní ranní rutina je základem každého úspěšného dne, jelikož může určit, jak se budeš cítit a jak moc budeš produktivní. Ideální ráno má pro každého z nás jiný význam, ale k jeho dosažení často stačí pouze pár krůčků.

1. Nastav si pravidelný budík

Chápu, že tento krok může být pro někoho těžko zkousnutelný, ale věř mi, že pravidelný spánek s rutinním probuzením je ten nejlepší první krok, který ráno můžeš udělat. Navíc díky této malé změně si ve své ranní rutině můžeš postupem času vybudovat nový návyk na brzké vstávání. Nastav si budík třeba na 8 hodinu ranní a po pár dnech či týdnech, kdy ti vstávání v tuto hodinu bude připadat příjemné, můžeš budík posunout třeba na 7:30. Nezapomínej však chodit brzy spát, aby sis na nový návyk zvykl/a rychleji.

2. Praktikuj pomalé ráno

Nespěchej! Pomalé ráno nemusí být jen o víkendu. K jeho dosažení ti postačí pouze dobrá organizace a plánování. Den dopředu si nastav priority a úkoly, které chceš následující den stihnout. Rozvrhni si, co potřebuješ udělat už ráno, díky tomu zjistíš, jak nabité první hodiny tvého dne opravdu jsou. Podle toho si nastav budík na vhodnou hodinu, která ti umožní věnovat nějaký čas i sám/sama sobě. Já mám moc ráda, když mám připravenou kabelku i předvybrané oblečení, díky čemuž nemám tendence ráno spěchat. Dále miluji dobrou kávu či snídani a nejideálnější je pro mě stihnout ranní meditaci, protažení nebo jógu. Na cestě v tramvaji už se jen rozhoduji, zdali si budu číst, poslouchat podcast nebo psát.

FRIENDLY REMINDER: Nikdy nedělám vše a ani ty bys neměl/a. Vždy si vyber jednu aktivitu, které se budeš věnovat na 100 %. That girl ráno neexistuje!

3. V klidu se nasnídej

Tímto bodem bych na všechny ráda apelovala, aby jeho důležitost opravdu nepodcenili. Není nic tak terapeutického, když si ráno dáš opravdu záležet a uděláš si výbornou snídani podle tvých preferencí a následně si ji v klidu a BEZ MOBILU vychutnáš. Opravdu vnímej jen klid, který mám na brzkých ránech opravdu ráda, a pozoruj, jak celý svět ještě spí. Často je to možná jediný moment z celého dne, který se sám/sama sobě bez mobilu věnuješ.

4. Připrav si věci den předem

Jak už jsem nakousla výše – nepodceň přípravu. Příprava je důležitá za každé situace a často se vyplácí, proto ji neopomínej ani při své ranní rutině. Připrav si co nejvíc věcí, co dokážeš a naplánuj co nejvíce aktivit, o kterých víš, že tě následující den čekají. Zůstaneš tak organizovaný/á, v klidu a nikdy na nic nezapomeneš. Do přípravy předem zahrň i jídlo. Pokud víš, že se během dne nestihneš nikde zastavit a v klidu se najíst, připrav si pár krabiček a sbal si je s sebou do tašky. Navíc si při této aktivitě často vyčistíš hlavu a dá se to považovat za určitou část me time.

5. Naplánuj si den podle kalendáře

Plánuj, plánuj a zase plánuj. Přestalo mě bavit spoléhat se na paměť a schopnost si vše zapamatovat. Je to nemožné a nefunguje to. Vše, co mě další den čeká, si píšu vždy do kalendáře v mobilu, a dokonce jednotlivé úkoly rozděluji barvičkami, které mi pomáhají zůstat ještě organizovanější. Můj friendly tip pro tebe je stažení aplikace Notion, která má spoustu chytrých a šikovných šablon, které ti pomůžou s lepším plánováním času a věř mi, je to life changer.

THANK ME LATER