S příchodem nového roku se určitě budeš chtít cítit jako nová verze sebe sama a budeš si dávat předsevzetí. Pojďme se ale podívat, jak si nastavit ty správné meze a nějaká ta předsevzetí opravdu dodržet.
Předsevzetí by měla vycházet z lásky k nám samým. Když si dáváš předsevzetí, která mají kořeny ve strachu nebo nenávisti, kterou k sobě cítíš, je pravděpodobnější, že je nedodržíš. Protože si zasloužíš cítit se úspěšně, sebevědomě a šťastněji, tady je návod, jak si stanovit a dodržet předsevzetí až do roku 2024.
Zastav se a zamysli se nad uplynulým rokem a nad tím, jak se chceš cítit v roce novém. Zamysli se nad tím, jak by to vypadalo a jak by ses cítil/a, kdybys své předsevzetí splnil/a, buď konkrétní! Odstraň očekávání a vizualizuj si všechny detaily včetně toho, jak se chceš cítit, a pak si kolem tohoto pocitu stanov cíle.
Často si dáváme předsevzetí, o kterých si myslíme, že jsou zvládnutelná, ale ve skutečnosti jsou nesplnitelná. Právě nerealistická předsevzetí ti podrazí nohy. Pro začátek se snaž nedělat příliš mnoho změn najednou. Větší cíle si rozděl na menší, aby sis vytvořil/a prostor pro oslavení pokroků a motivaci v podobě malých vítězství.
Pokud je tvým předsevzetím získat například jazykový certifikát, rozděl si ho na úkoly, jako je pořízení studijních materiálů nebo registrace ke zkoušce, a zjisti si cílové datum dokončení. Přemlouvat se, že se budeš učit šest hodin denně, když reálně zvládneš jen dvě, by mohlo způsobit, že budeš přetížen/a už na začátku.
Připrav se na úspěch! Zkus svá předsevzetí připojit k nějakým zavedeným návykům, které už děláš pravidelně. Pokud je tvým předsevzetím přečíst v tomto roce osm knih, spoj si to s nějakým „spouštěcím návykem“. Řekni si, že svůj den budeš zakončovat v posteli s dobrou knihou. Tak bude tvůj cíl přímo na očích a dosažitelný. Klíčem je najít udržitelné kroky, které můžeš aktivně podniknout a které podporují tvá předsevzetí a vyhovují tvému životnímu stylu.
Abys něco doopravdy změnil/a, musíš změnit i své návyky. Dejme si příklad: Chceš změnit své zaměstnání, ale máš tendenci ztrácet každý večer 2–3 hodiny, které bys mohl/a strávit vylepšováním svého životopisu nebo navazováním kontaktů na LinkedIn, sledováním televize nebo procházením socials? Změň své návyky. Nezapomeň realisticky aktualizovat své rutinní činnosti tak, aby odrážely tvé nové priority.
V závislosti na délce předsevzetí mohou být check-in termíny týdenní, měsíční nebo čtvrtletní. Předem naplánované kontrolní body ti dávají možnost odměnit se, pokud jsi splnil/a své menší cíle, nebo je podle potřeby upravit, pokud se ti nedaří.
TIP:
Tip na poslech podcastu, který ti dodá boost i klid na duši: