Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak si lépe zorganizovat svůj čas během dne?

Rád/a bys toho za den stihl/a více, ale nevíš, jak na to? Stává se ti, že si vše naplánuješ, ale i tak téměř žádný úkol nedotáhneš do konce? Mrkni na moje tipy!

1. POUŽÍVEJ KALENDÁŘ

Pokud ještě nepoužíváš kalendář, ať už v mobilu nebo v papírové podobě, a patříš mezi ty jedince, kteří stále spoléhají na svou paměť, pak ti radím, abys to co nejrychleji změnil/a. Kalendář ti pomůže zůstat organizovaný/á a budeš mít 100% jistotu, že na nic nikdy nezapomeneš. Doporučuji určitě vše plánovat s časovým rozmezím, ať máš možnost se na vše den dopředu připravit a víš, co tě čeká. Dobrým tipem jsou také barvičky, které například Apple umožňuje používat. Můžeš si tak rozlišit pracovní, školní a volnočasové aktivity.

2. STÁHNI SI PLÁNOVACÍ APPKY

Plánovací appky jako Notion, Asana, Todoist, Any.do, Habitica nebo Trello ti pomůžou zorganizovat tvůj čas efektivní formou. Aplikace Habitica má v sobě například i zabudovanou určitou formu gamifikace, takže po splnění každého úkolu máš možnost získat body, které pak v aplikaci dále můžeš využít pro svého avatara.

3. MYSLI NA REZERVU

Během plánování mysli i na časovou rezervu, ať v případě zpoždění nejsi ve stresu, že nestíháš další schůzku či přednášku. Ušetříš si tak nervy a zachováš si pověst dochvilného člověka.

4. PLÁNUJ HODNĚ DOPŘEDU

Plánování dopředu se vždycky vyplatí, a to nejen tobě, ale i lidem ve tvém okolí, kterým plánování dělá problém. Umožní ti to tak přidat si do svého kalendáře aktivity, na které třeba nemáš tolik času, ale rád/a by ses jim věnoval/a. Pokud budeš plánovat alespoň s týdenním předstihem, vždycky vše stihneš.

5. ODŠKRTÁVEJ

Pokud máš více úkolů, které v rámci jedné aktivity musíš splnit, nezapomeň na efektivní využití to-do listu. Ať už zvolíš speciální aplikace, to-do list v poznámkách na tvém telefonu nebo papírovou formu, zcela určitě tě jednotlivé odškrtávání a postupné mizení úkolů namotivuje k dalšímu plnění.

6. PAMATUJ I NA SELFCARE TIME

Mysli na to, že kromě plánování musíš myslet i na selfcare time, protože i ten se počítá do tvých „povinností“! Spousta z nás považuje za povinnost pouze práci či školu, ale často pak kvůli tomu zapomínáme na svůj vlastní volný čas, který je nutné neopomíjet. Naplánuj si do kalendáře i masáž, nehty či volný čas s kamarády nebo třeba fitko. Vyčistíš si tak hlavu a uděláš něco i pro sebe a své mentální zdraví.

NEODKLÁDEJ VĚCI NA POZDĚJI – NIKDY TO NEFUNGUJE

Na závěr řeknu, že je velmi důležité neodkládat důležité věci „na potom“. Touto cestou opravdu nikdy nestihneš potřebné úkoly, a naopak můžeš být pod tlakem nebo odevzdat poloviční práci. K opravdové změně ve tvém režimu je nutná disciplína a chuť se posouvat dále.