Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak se starat o pleť v zimě: Nová rutina a názory odborníků

Odbornice na pleť mi pomohly sestavit guide na to, jak si udržet krásnou pleť i během těch nejchladnějších měsíců.

S příchodem zimy je třeba nejen vyměnit oblečení, ale myslet i na naši pleť, pro kterou zima představuje jiné podmínky, než měla doposud.

Se sestavením guidu, jak na skincare v zimě, mi pomohla Petra Fraňková, studentka medicíny, která se zajímá o dermatologii a Jekatěna Nagy, majitelka studia Skin Spot.

Nebudeme ve tvé skincare dělat razantní změny, spíše ti poradíme, na jaké kroky se více zaměřit, a doporučíme nějaké produkty. Pokud je ale tvoje pleť v perfektním stavu a s příchodem zimy žádné změny necítíš, zůstaň u své rutiny.

6 skincare pravidel, která podle dermatologů stojí za to následovat

by @josephslaich

NEZAHAZUJ SPF!

To, že venku tolik nesvítí slunce, neznamená, že bys měl*a přestat používat SPF! Co ale můžeš udělat, je přejít z SPF50 na SPF30.

V zimě mluvíme hlavně o UV záření a UVA paprscích, které způsobují předčasné stárnutí pleti.

I když přes zimu slunce sotva svítí, SPF nás chrání před UV zářením, které se přirozeně vyskytuje v denním světle. Proto bych doporučila každému zařadit ho do každodenní rutiny, a to celoročně! SPF nejenže funguje jako ochranný faktor před UV zářením (tedy snižuje riziko výskytu rakoviny kůže), ale také zpomaluje výskyt vrásek a zamezuje tvorbě pigmentových skvrn.
Petra Fraňková

Zimní skincare: Co se suchou pletí

by @vil.a

Be gentle

V zimě je pleť náchylnější k podráždění a dehydrataci, protože neustále zažívá teplotní šoky. Zvenku, kde je zima, přecházíme do vnitřních vytápěných prostor a naopak. Když do toho přidáme šálu, která se o pleť pořád tře a ještě se pod ní pleť potí, je jasné, že ne každá kožní bariéra tohle dokáže bez problému zvládnout. Začíná slábnout její ochranná funkce. Proto je potřeba pleť co nejvíce šetřit a pomoct jí v regeneraci.
Jekatěna Nagy

Jekatěna dále radí zvolit jemnější cleanser. A vyhledávat v produktech ceramidy nebo niacinamid, které posilují kožní bariéru a pomáhají pleti bránit se před vnějšími vlivy. Také to nepřeháněj s exfoliací, aby sis nenarušil*a kožní bariéru.

Vše, co musíš vědět o double-cleansing metodě

by @martinastrel

Hydratuj, hydratuj, hydratuj

Soustřeď se na hydrataci!

Lehké textury krémů bych vyměnila spíše za hutnější s vyšší dávkou humektantů – to jsou látky, které na sebe vážou vodu, a zabraňují tak nadměrným ztrátám vlhkosti z naší pleti, patří mezi ně např. všemi známá kyselina hyaluronová, urea či glycerol. Další složkou hydratačních krémů jsou látky, které udržují pokožku hladkou a poddajnou, tzv. emolienty. Mezi ně patří např. ceramidy, oleje, skvalan…
Petra Fraňková

Petra také konkrétně doporučuje krém od La Roche Posay Cicaplast B5.

Zdroj: La Roche-Posay

Dále také můžeš zařadit hydratační séra nebo toner.

Přidat můžeme hydratační toner nebo sérum, ideálně s glycerinem, zeleným čajem, panthenolem nebo probiotiky pro zklidnění a podporu zdravého mikrobiomu.
Jekatěna Nagy

Podtrženo, sečteno

  • Nadále používej SPF.
  • Vyměň svůj krém za výživnější.
  • Hledej v produktech hydratační složky.
  • Nepřeháněj to s exfoliací.
  • Buď gentle na svou kožní bariéru a chraň ji.