Co je vůbec bezpečnostní prověrka? Kdo ji vydává? Na co je dobrá a jak ji můžeš získat, pokud chceš na Hradě pracovat? 👇
Téma bezpečnostních prověrek blízkých spolupracovníků prezidenta republiky se takřka v pravidelných cyklech objevuje v centru společenské debaty. Za doby Miloše Zemana se tak dělo v souvislosti s jeho kancléřem Vratislavem Mynářem nebo poradcem Martinem Nejedlým, kteří byli prověřeni na nižších bezpečnostních úrovních, nikoliv na adekvátních úrovních tajné nebo přísně tajné.
Před pár dny se diskuze opět rozvířila poté, co Hrad oznámil, že poradce prezidenta Petra Pavla a jeho blízký přítel Petr Kolář bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu nepotřebuje vůbec. Údajně totiž bylo u vedoucích pozic nastaveno přísnější bezpečnostní ověření v porovnání s érou Miloše Zemana.
A co ta bezpečnostní prověrka vůbec je? Jedná se o listinu, která povoluje dané prověřené osobě přístup k určitým citlivým nebo utajovaným informacím. Má celkem čtyři úrovně – vyhrazené, důvěrné, tajné a přísně tajné. Kromě úrovně vyhrazené může na všechny ostatní stupně vydávat prověření pouze zmíněný Národní bezpečnostní úřad, a to poté, co žadatele prověří v bezpečnostním řízení.
Řízení je neveřejné a v jeho průběhu musí být prošetřena čest a důstojnost osob dotčených řízením. Jedná se nicméně o poměrně složitý proces. Nejprve musí totiž dotyčný podat NBÚ žádost o vydání osvědčení fyzické osoby, čímž je celé řízení zahájeno. Následně musí doložit několik osobních dokumentů, a to spolu s dotazníkem pro žádost o vydání osvědčení fyzické osoby.
Lhůta pro provedení bezpečnostního řízení o vydání osvědčení fyzické osoby pro stupeň Důvěrné je 2 měsíce, Tajné 6 měsíců a Přísně tajné pak 9 měsíců. Pokud je třeba některé skutečnosti v průběhu řízení objasnit, probíhá také pohovor s žadatelem.