Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Íránský soud odsoudil 15 tisíc protestujících k smrti

Obří protesty v Íránu trvají už dva měsíce. Teheránský režim nyní vynesl rozsudek smrti nad těmi, kteří se protestů účastní. Smrt tak hrozí bezmála 15 tisícům lidí.

Íránem otřásají celonárodní protesty od smrti Mahsy Amini v policejní cele. Dvaadvacetiletou ženu zatkla nechvalně známá íránská mravnostní policie za údajné nevhodné oblékání v souladu s přísnými pravidly oblékání v zemi.

Od islámské revoluce z roku 1979 musejí Íránky nosit hidžáb, mravnostní policie na dodržování této povinnosti dohlíží. Svědci však od začátku tvrdili, že byla Amini policií brutálně zbita, a proto upadla do kómatu a následně zemřela.

Ubita kvůli hidžábu. Íránem zmítají protesty kvůli smrti Mahsi Amini

by @yanhoechka

Zatímco protesty proti režimu v zemi stále pokračují, parlament před pár dny drtivou většinou odhlasoval trest smrti pro demonstranty, píše DW. V dopise, podepsaném 227 z 290 poslanců, zákonodárci žádali, aby zatčení dostali „lekci“ a odradili tak ostatní, aby se k nim přidali. Demonstrací se v zemi přitom účastní především mladí lidé a ženy.

Od začátku nepokojů zaplavují internet záběry z brutálního chování policie. K největší rozepři mezi demonstranty a policií došlo 30. září, kdy bezpečnostní složky nezákonně zabily nejméně 66 lidí včetně dětí poté, co střílely ostrými náboji, kovovými granulemi a slzným plynem na demonstranty v Záhedánu.

Podle íránských médií je v současné době v zemi zadržováno zhruba 15 tisíc protestujících, právě těm teď po rozsudku soudu hrozí smrt.

Tálibán zakázal afghánským ženám vstup do parků a posiloven

by @eevelka

Podle lidskoprávních organizací zemřelo při protestech už několik stovek lidí. Nevládní organizace Iran Human Rights NGO se sídlem v Oslu tvrdí, že bezpečnostní síly zabily 326 lidí, včetně 43 dětí a 25 žen. Čísla jsou ale prý absolutní minimum a reálně budou mnohem vyšší.

Situací v Íránu se zabývá už také OSN a Evropská unie, která na Írán uvalila sankce a podpořila protestující. Teherán naopak kroky odsoudil a označil je za bezprecedentní vměšování se do vnitrostátní politiky země.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.