Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tálibán zakázal afghánským ženám vstup do parků a posiloven

Hnutí už je u moci více než rok a nyní své restrikce namířené proti ženám znovu rozšiřuje.

Ženy v Afghánistánu musí odteď na veřejnosti nosit burky, rozhodl Tálibán

by @eevelka

Tálibán se ujal vlády v Afghánistánu už před více než rokem, 15. srpna 2021. K moci se navrátil po více jak dvaceti letech poté, co ze země odešla americká a spojenecká vojska. Americký prezident Joe Biden si dal totiž jasný cíl – ukončit válku v Afghánistánu. To vloni také udělal, v zemi se ale rozhořela válka nová – ta mezi Tálibánem a afghánskými ženami.

Hnutí totiž ženská práva významně omezuje tím, že zavádí restrikce namířené proti účasti žen na jakékoliv formě společenského života. Afghánky nesmí chodit ani na základní, ani na střední školy, natož studovat na univerzitách. Pracovat mohou pouze odděleně od mužů a na veřejnosti musí nosit burky. Pokud chtějí venku pobývat delší dobu, musí je doprovázet jejich muž, otec nebo bratr. To samé platí pro cesty delší než na vzdálenost 72 kilometrů.

Dnes posunul Tálibán svá omezení ještě o krok dál, zakázal totiž ženám v Afghánistánu navštěvovat tělocvičny a parky. Mluvčí Ministerstva pro prevenci neřestí a podporu ctností uvedl, že zákaz byl zaveden proto, že lidé ignorovali příkazy o genderové segregaci a že ženy nenosily povinný hidžáb. Tálibán má za cíl vytvořit vysoce konzervativní islámskou společnost, která bude založena čistě na genderové segregaci, čemuž nasvědčuje například i fakt, že se hnutí snaží vzdělávat více lékařek. Ty by následně měly pečovat o nemocné ženy.

In most cases, we have seen both men and women together in parks and, unfortunately, the hijab was not observed. So we had to come up with another decision and for now we ordered all parks and gyms to be closed for women.
Mohammed Akef Mohajer, mluvčí Ministerstva pro prevenci neřestí a podporu ctností
Afghánky při jedné z demonstrací za svou svobodu. Zdroj: Profimedia

Omezování základních lidských práv přispívá v Afghánistánu k ekonomické krizi, která už uvrhla miliony obyvatel do chudoby. Země se navíc nachází v mezinárodní izolaci, což výrazně zpomaluje jakoukoliv zahraniční pomoc.

Zdroj: AP, The Times of India, The Guardian, Reuters, The Washington Post