Internet je plný různých „odborníků“, kteří dávají nespočet rad: „Jez tohle, cvič takhle, tohle dělej, tohle ne.“ Každý má svůj názor a zkušenosti, ale ne všichni by měli radit. Mnoho účtů šíří nevhodné informace o cvičení a stravování, které mohou jen podpořit vznik PPP nebo jiných psychických potíží. Které účty jsou safe to follow?
Sociální sítě používá více než 4,5 miliardy lidí celosvětově a jejich vliv na životy uživatelstva je nezanedbatelný. Jsou součástí utváření ideálů krásy a při jejich používání je mnohdy těžké neporovnávat se s těly, úspěchy i radostmi ostatních i přes vědomí toho, že sdílí především „ty hezké“ okamžiky svých životů.
V roce 2021 zveřejnil Facebook průzkum, který odhalil, že 40 procent mladých dívek vidělo na Facebooku nebo Instagramu něco, co v nich vyvolalo pocit neatraktivity nebo nejistoty. Studie v časopise PLOS Global Public Health z roku 2023 analyzovala výsledky 50 studií, které se tímto tématem zabývaly, a upozornila na stoupající počet případů poruchy příjmu potravy, které jsou provázány s užíváním sociálních sítí. Zdůraznila přitom nebezpečí „pro-ED“ obsahu a „fitspiration“.
Sociální sítě můžou být dobrý sluha, ale špatný pán, a proto je potřeba konzumovat obsah vědomě a sledovat content, který v nás nevzbuzuje negativní pocity. Následující účty jsou takové, které podle mě ke zdravému životnímu stylu nepřistupují toxicky a jejich obsah není triggering. Ale než je začneš sledovat, doporučuji malý digitální detox — vyčisti si feed od creators, kteří ti spíše škodí, než pomáhají.
Tento profil je rozhodně safe space pro všechny holky, protože se zaměřuje hlavně na cvičení a stravování z ženského pohledu a Dominika se zabývá třeba i na menstruačním cyklem a jeho rolí ve fitness routine. Vyvrací mýty o výživě a cvičení a pomůže ti vrátit se na správnou cestu. Najdeš zde také skvělé recepty na obohacení svého jídelníčku, vše podáno vtipnou formou, která tě bude bavit.
Profil, který jsem objevila teprve nedávno, ale pokud jde o vyvracení bullsh*ts na internetu, je naprosto ideální. Tvůrce často reaguje na virální videa šířící nesprávné informace, které by pro tebe mohly být potenciálně harmful, a přináší doporučení nebo vysvětlení, jak to ve skutečnosti je.
Kdo nemiluje produkty od Aktinu? Ale ještě víc mě baví jejich sociální sítě. Najdeš tam recepty, zábavné příspěvky, vzdělávací obsah a různá videa s tipy na vitamíny a doplňky stravy. Jejich vzdělávací příspěvky jsou plné aktuálních tipů, například pro zkouškové období nebo chřipkovou sezónu. A pokud ještě nemáš adventní kalendář, určitě se podívej na jejich, já si ho dávám na prosincový wishlist.
Můžeš sledovat i @vilgainczsk pro inspiraci na vaření!
můžeš sledovat i @vilgainczsk pro dávku nápadů na vaření !
Slečna z tohoto profilu se živí jako coach a na svých sociálních sítích sdílí takové krátké skeče, které ukazují, jak může správný mindset posunout člověka dál. Nečekej žádný zbytečný motivační balast, ale praktické tipy, které ti pomohou pochopit, že pohyb a zdravá strava tě mohou opravdu udělat šťastnějšími. Zaměřuje se na témata jako nedostatek motivace nebo špatné vnímání jídla.
Podobný profil jako předchozí, ale ve slovenštině. Andy ti pomůže nastavit správný mindset ohledně jídla. Najdeš zde spoustu receptů, ale hlavně příspěvky a videa, která tě naučí vnímat jídlo jako přítele, nikoliv nepřítele. Její profil mi přijde jako opravdový safe space.
Možná znáš profil @jedunavyzivu, který se nedávno stal soukromým, a obsah se přesunul na jejich nový účet @jedunavykon. Zatím zde najdeš hlavně pozitivní motivaci ke cvičení zaměřenou na podporu a posílení těla, nikoli jen na hubnutí. Časem očekávám, že se zde objeví i nutriční tipy, podobně jako na původním profilu.