Tohle jsou populární ingredience ve skincare produktech, o kterých bys měl/a vědět. Jak se jednotlivé látky starají o tvou pleť, proč jsou tak důležité a na které si musíš dát pozor?
První část najdeš tady:
Retinol je forma vitamínu A. Vychvalovaný prostředek na zmírnění stárnutí pleti, zlepšení hyperpigmentace, obnovu buněk a regeneraci pleti je u nás k dostání bez předpisu, nicméně jeho silnější forma, kyselina retinová, se už předepisuje, například jako tretinoin.
Retinol můžeš koupit v několika koncentracích a pokud s ním teprve začínáš, určitě si pořiď nejslabší verzi, což může být od 0,05 %. Na retinol si pleť zvyká poměrně dlouho – ze začátku se aplikuje jen jedenkrát týdně a dávka se pak postupně zvyšuje. Zároveň nesmíš v den, kdy použiješ retinol, používat silnější látky a kyseliny jako například chemické peelingy.
Retinol se doporučuje aplikovat pouze večer, jelikož se sluncem by mohl reagovat velmi silně a poškodit kožní bariéru. Do kontaktu s touto aktivní látkou můžeš přijít už v dřívějším věku a zajistit si tak, že tvá pleť bude v pozdějším věku vypadat mladě a udržovaně. Těhotné a kojící ženy by se měly retinolu vyvarovat.
Zelený čaj a výtažky z něj jsou využívanou ingrediencí pro mnoho, zejména korejských, značek. Jeho protizánětlivé účinky dokážou zamezit zarudnutí pleti. Zároveň dokáže zacelovat drobné rány a spáleniny od slunce. Díky těmto vlastnostem je vhodný pro aknózní a citlivou pleť. Často ho nalezneš v séru či toneru.
Cantella, známá také jako pupečník asijský, je opět známou surovinou pro korejské značky. Tato rostlinka obsahuje triterpenoidy včetně asiatikosidu, který podporuje syntézu kolagenu. Obsažené jsou v ní i antioxidanty a vitamíny, které zvlhčují a podporují tvorbu kyseliny hyaluronové v pleti. Zároveň zrychluje léčbu akné a předchází tvorbě pigmentových skvrn, pleť vyhlazuje a hydratuje.
Určitě jsi zaznamenal/a velký rozmach šnečího slizu a produktů s ním spojených. V korejské kosmetice začali testovat efekt tohoto mucinu na pleti a ohlasy byly velkolepé. Co to tedy je? Mucin je jinými slovy hlen, který v sobě má vysokomolekulární glykoproteiny, které jsou produkovány epitelem živočichů. Často se vylučuje při stresových situacích, což nám napovídá, jak se sliz vyrábí. Několik laboratoří slibuje dobré zacházení se šneky, proto můžou mít značky využívající tuto surovinu ponechán cruelty-free odznak, jestli je to ale opravdu etické nechám na tobě. Šneci jsou krmeni na farmách a při zvýšení kvality krmiva se zvyšuje dávka sekretu. Poté jsou vloženi do parní sauny, kde vylučují tento sliz, který odtéká do nádoby, a dále se s ním pracuje a filtruje se. Šneci prý při této proceduře neumírají, ale jejich přirozené prostředí to také není. Poté jsou dáni nazpět na farmu, kde se znovu zregenerují a pokračuje se v procesu.
Benefit pro naši pleť je hlavně v hydrataci, jelikož se sliz díky své struktuře dostane hluboko do pleti a vyživuje ji. Obsahuje také antioxidanty, které naši pleť chrání před volnými radikály. Studie, které by dokazovaly uzdravování ran, jsou vzácné, ale někteří uživatelé hojení pokožky po použití šnečího slizu zaznamenávají.
Alpha Arbutin je složka, která je na trh uváděna jako bezpečnější forma hydrochinonu, který je v Evropě zakázán. Tato aktivní složka je účinná zejména na pigmentaci, jelikož předchází flíčkům po akné a zmírňuje je, stejně jako sjednocuje tón pleti. Na jeho zázraky si ale člověk musí pár týdnů počkat. Je skvělý v kombinaci s vitamínem C, který má podobné vlastnosti. Aplikuj ho podle potřeby ráno či večer na suchou a vyčištěnou pleť.