Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Historicky první mem: „Kilroy was here“

Memy konzumujeme na sociálních sítích dnes a denně. V mnoha případech videa nebo fotky s popiskem, které nám zlepší den, sdílíme s lidmi kolem nás. Kdy ale tohle všechno začalo? Jaký byl historicky první mem?

Úplně první mem se stal virálním během druhé světové války. Fráze „Kilroy was here“, která se často používala v podobě graffiti, byla vidět načmáraná všude – od podpalubí lodí přes boky náklaďáků až po stěny záchodů a školních jídelen.

Na čmáranici byl vyobrazen bizarní holohlavý muž s velkým špičatým nosem, jak se prsty drží zdi nebo plotu. Pod ním byla načmáraná slova „Kilroy was here“. Graffiti se rozšířilo jako šílenství a objevilo se v každé odlehlé oblasti planety. Mnoho akademiků a historiků strávilo desetiletí zkoumáním původu fráze a rozvíjením představ o ní. Skutečný původ však zůstal stejně nepolapitelný jako samotný Kilroy.

Jak vzniklo „Kilroy was here“

Podle některých akademiků se zdálo, že původní graffiti bylo inspirováno podobně stylizovaným nápisem „Foo was here“, který byl extrémně populární mezi australskými vojáky během první světové války. Kromě slov „Foo was here“ obsahovalo graffiti i kreslenou postavičku s velkým nosem, která nahlížela přes zeď.

Foo je popisován jako křídový nápis objevující se na bocích železničních vagónů. Podle královského australského letectva to byl gremlin, podle některých je jméno Foo akronymem Forward Observation Officer.

Další podobné graffiti jménem „Mr. Chad“ se proslavilo v Anglii přibližně ve stejnou dobu, kdy Kilroy získal proslulost ve Spojených státech. Bylo na něm schéma zapojení, které vypadalo jako člověk s jedním mrkajícím okem. Celkový obraz vypadal dost podobně jako Kilroy.

Fráze „Kilroy was here“ se prý začala šířit během druhé světové války a doprovázela americké jednotky všude, kam šly. Díky tomu se jako lavina rozšířila po celém světě a začala se objevovat na zdech, bocích autobusů, a dokonce i na nemovitostech vlastněných mocnostmi. Tou dobou už bylo jasné, že „Kilroy was here“ bylo všude.

Máme nový Královecký kraj! Internet rozhodl o připojení Kaliningradu k Česku

@yanhoechka

Kdo je Kilroy?

Ačkoliv kořeny trendu jsou nejisté, někteří historici tvrdí, že za vše může James J. Kilroy, inspektor loděnice Fore River v Quincy, Massachusetts. Během války kontroloval práci nýtovačů, kteří byli placeni podle toho, kolik nýtů nainstalovali. Nýtovači obvykle mazali křídovou stopu, kterou zanechávali inspektoři, aby za svou práci dostali zaplaceno dvakrát.

Aby se tomu vyhnul, Kilroy po každé kontrole a schválení dílo označoval tvrdší pastelkou a psal „Kilroy was here“. Později se členové týmu, kteří v loděnici pracovali, stali známi tím, že toto rčení šířili po místech, která navštívili.

Verze Shreka, kterou nikdy neuvidíme

@kubakohout_

Kilroy je všude

Graffiti „Kilroy was here“ si získalo oblibu nejen mezi americkými vojáky, ale také zmátlo konkurenční armádu. Jedním z takových slavných jedinců byl Adolf Hitler, kterému tento mem nepřišel příliš zábavný.

Tvrdí se, že někteří z jeho velitelů objevili frázi s obrázkem nakreslenou po všech amerických nařízeních a zdech. Podle některých zdrojů Hitler nařídil některým ze svých nejlepších špionů, aby zjistili, kdo byl Kilroy, protože diktátor si údajně myslel, že Kilroy je spojenecký špión.

Vymyšlený příběh tvrdí, že Kilroy se také objevil v kabince toalety na Postupimské konferenci v Německu. Konference byla setkáním světových lídrů po druhé světové válce – sovětského diktátora Josefa Stalina, britského premiéra Clementa Attleeho a amerického prezidenta Harryho S. Trumana. Říkalo se, že paranoidního Stalina vyděsilo, když na stěnách VIP toalet uviděl nápis „Kilroy was here.

Ač se jedná o fiktivní příběh, Kilroy vzbudil pozornost a byl populární po značnou dobu. Ještě dnes je možné ho potkat na různých místech.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.