Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Verze Shreka, kterou nikdy neuvidíme

Dnes je to přesně 21 let od premiéry prvního dílu Shreka. Animovanou klasiku miluje již několikátá generace za sebou, jak ale tento fenomén vznikal a proč existuje verze, kterou nikdy nikdo z nás neuvidí?

Shrek vznikl roku 2001 na motivy knihy Shrek! od Williama Steiga. Za poslední dvě desetiletí se ze Shreka stala ikona mezi animáky. Nemuselo to tak ale vůbec dopadnout.

Originální obálka knihy Shrek! od Williama Steiga

Shrek mohl ve finální podobě vypadat úplně jinak. Velikou roli by v tom sehrálo obsazení dabérů hlavních postav, které se postupem času měnilo, a díky tomu také existuje několik verzí, které nikdy jako celek neuvidíme.

Již v roce 1991, rok po vydání knihy, koupil její práva Steven Spielberg, který plánoval vytvoření tradičního animovaného filmu. Hlas měl Shrekovi propůjčit Bill Murray, jeho nejbližšího přítele oslíka měl namlouvat Steve Martin. Tato verze se však nikam moc neposouvala, a proto byl film pozastaven.

Steve Martin a Bill Murray, Saturday Night Live (1978)

V roce 1994 vzniká filmové studio Dreamworks, které si bere tvorbu Shreka pod svá křídla. Pro roli Shreka nemohli vybrat nikoho jiného než v té době jednoho z nejlepších mladých komiků Chrise Farleyho. Povahově k sobě s hlavní postavou perfektně pasovali a studio mělo za to, že je to ta nejlepší možná volba. Do dvou dalších hlavních rolí byli obsazeni Farleyho kolegové. Eddie Murphy jako oslík a Janeane Garofalo jako princezna Fiona.

Janeane Garofalo a Chris Farley a jejich postavy ve filmu Shrek

V tomto obsazení se nahrály dialogy skoro pro celý film. Chris Farley ale vystupoval na postavu Shreka až moc pokorně a výkon Eddie Murphyho ho mírně zastínil. Celý film se bohužel nestihl dodělat kvůli tragické smrti Chrise Farleyho v roce 1997 (ve svých 33 letech umřel na předávkování drogami).

Dremworks mělo se Shrekem velké plány. Už od začátku se plánovalo více dílů, kterými studio chtělo konkurovat Pixaru. Daleko větší smysl tedy dávalo najít někoho nového pro roli Shreka než hledat herce, který by napodoboval Farleyho vystupování.

K dabování se tedy nakonec dostal Mike Myers, kterého již známe jako originálního Shreka. Po přemluvení všech nahraných dialogů měli producenti problém v chemii mezi Myersem a Janeane Garofalo. Do role princezny Fiony tedy okamžitě obsadili Cameron Diaz. Tím se uzavřelo konečné obsazení hlavních rolí.

Fiona, Shrek a Oslík

Říkáš si, že teď už to konečně nahráli a výslednou verzi všichni dobře známe. Akorát, že vůbec. Mike Myers nadaboval celý film se svým přirozeným kanadským přízvukem. Při poslechu výsledné verze nebyl se svým výkonem spokojený a poprosil studio, zda by mohl přenahrát všechny dialogy se skotským přízvukem. Tohle rozhodnutí stálo nakonec Dreamworks 4 miliony dolarů navíc. Podle odborníků to byl ale dobrý krok, který je jedním z aspektů, které film udělaly tak úspěšný. To můžeš posoudit ve videu níže.

👇

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.