Soustředí se na sociální témata, zdravý životní styl a pijí méně alkoholu než generace před nimi, tak nějak by se podle psychologů dala popsat generace Z. Odborníci tvrdí, že by ale mladí lidé kvůli svému rozumnému přístupu a neochotě riskovat mohli přicházet o životní zážitky.
Podle odborníků na duševní zdraví se mnoho mladých lidí stále častěji rozhoduje zůstat v komfortní zóně malé sítě stejně smýšlejících přátel, v níž je většina sociálních aktivit virtuální.
Mají tak sice větší kontrolu nad některými aspekty svého života, na druhou stranu ale mohou pociťovat sociální úzkosti, když jsou nuceni vstupovat do kontaktu s lidmi mimo virtuální svět, varují odborníci.
Natalie Phillips, psychoterapeutka pracující s dětmi a mladými lidmi ve věku od 11 do 25 let, řekla: „U této generace zaznamenávám neúměrný nárůst případů, kdy jsou děti konfrontovány s realitou v kanceláři, v nočním klubu, v hospodě nebo na rande, a to z důvodu sociální úzkosti, profesní úzkosti, obecné sebedůvěry a problémů ve vztazích.“
Komentář psychotarapeutky přišel poté, co akademická studie zveřejněná v časopise British Journal of Sociology uvedla, že generace Z pije méně alkoholu než jejich rodiče, protože se cítí pod tlakem studijních výsledků, více dbá na zdraví a nechce ztratit kontrolu nad svým životem.
Studie ukázala, že 70 % příslušníků generace Z se domnívá, že ohledně úspěchu ve škole a v práci jsou pod větším tlakem než jejich rodiče. Věří proto, že kvůli tomu mají méně času bavit se na večírcích. Stejný počet dotázaných také uvedl, že nepociťuje takovou potřebu pít, protože má větší možnosti, jak trávit volný čas, než měla generace jejich rodičů.
Tento trend ještě zhoršila pandemie, která vedla k tomu, že více mladých lidí pracovalo na dálku a méně často se stýkali osobně.
„Připadá mi, že možná přicházejí o možnost dělat chyby a ztrácejí smysl toho, co je to být mladý. Myslím, že jsou předčasně vyspělí,“ dodává o generaci Z Phillips.
Zdroj: ČTK, Guardian