Jedinečnou příležitost vidět na ledě proti sobě youtubery, zpěváky, komiky, MMA zápasníky nebo bývalé i současné hokejisty budou mít návštěvníci Zápasu o duši.
Exhibiční hokejové utkání s tímto názvem se bude konat v neděli 9. října od 15:00 hodin na zimním stadionu Eden. Nebude chybět ani jeho online přenos. Veškerý výtěžek ze vstupného i online přenosu poputuje do veřejné sbírky na podporu organizací pečujících o duševní zdraví dětí a dospívajících.
Kromě trojnásobného vítěze Stanley Cupu Jiřího Hrdiny, bývalého fotbalisty Pavla Horvátha nebo šéfkuchaře Přemka Forejta, nabízí soupisky obou exhibičních týmů mnoho zajímavých jmen. Hokejisty zastoupí bývalí extraligoví hráči Jakub Koreis a Tomáš Horna nebo útočník hokejové Slavie Vláďa Houška. Slavnostní buly vhodí legenda českého hokeje Dominik Hašek.
Charitativní dres na sebe obléknou také youtubeři Čeněk Stýblo a Pedro, jenž bude kapitánem jednoho z týmů.
Další účastníci se budou postupně odhalovat na instagramovém profilu utkání.
Diváci mohou očekávat show plnou zábavy, živých vstupů z ledové plochy a doprovodného programu včetně hudebního koncertu.
Celou sumu ze vstupného převedeme na konto veřejné sbírky, která už nyní probíhá na Doniu. A to je hlavní myšlenka celé akce, tedy vybrat peníze, které podpoří organizace pečující o duševní zdraví dětí a dospívajících. To je oblast, která se v posledním roce nachází v kritickém stavu, protože se potýká s nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů.
Mezi příjemci finančního daru jsou Dům tří přání, Dětské krizové centrum, Národní ústav duševního zdraví, Linka bezpečí a organizace Nevypusť duši.
Předání finančního daru je naplánováno na pondělí 10. října 2022. Ne náhodou se jedná o Světový den duševního zdraví. Zápas o duši se tak koná v předvečer tohoto mezinárodně uznávaného dne. Hlavním partnerem akce je Česká spořitelna, která pokrývá náklady spojené s realizací charitativního utkání.
Odborníci se shodují, že současnou situaci v oblasti péče o duševní zdraví dětí a dospívajících charakterizují tyto rysy:
Organizováním Zápasu o duši chci upozornit veřejnost na tento závažný stav. Domnívám se, že pozornost věnovaná tématu duševního zdraví, osvěta a prevence pomohou zachytit psychické potíže u dětí a dospívajících včas. Chci zároveň finančně podpořit organizace, které se dostaly vlivem této situace pod nápor klientů.
Fakta uvedená výše dokládají zástupci organizací, pro něž je sbírka uspořádaná. „V loňském roce došlo k meziročnímu nárůstu klientů o 45 %. Konkrétně se jedná o témata sebevražedných myšlenek, sebepoškozování, poruch příjmu potravy, smutku, úzkosti. Tak jako většina odborné veřejnosti vnímáme nedostatek dětských psychologů a psychiatrů. I na Lince bezpečí jsme omezeni kapacitou, o to větší důraz klademe na prevenci,“ popisuje Karina Holadová z Linky bezpečí.
Dům tří přání se na současnou situaci rozhodl reagovat otevřením nové služby. „Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty je zcela nová služba, v Praze zatím jediná, která zvyšuje možnosti rychlé a koordinované pomoci ohroženým dětem a mladistvým. Podporu zde poskytuje multidisciplinární tým, kde pracují psycholožky, sestry, sociální pracovníci, speciální pedagogové, rodinní terapeuti a dětský psychiatr. Služby jsou poskytovány zdarma,“ informuje ředitelka organizace Miroslava Flemrová a dodává, že finanční dar použijí na vybavení nového centra či nákup terapeutických pomůcek.
Vybudování nového lůžkového oddělení pro děti a dospívající plánují také v Národním ústavu duševního zdraví. I zde budou potřeba peníze na vybavení oddělení a zajištění jeho chodu.
Také Dětské krizové centrum čelí náporu dětských klientů, které přivedla zátěž v období pandemie a zavření škol. Finanční dar využijeme na poskytování krizové pomoci, a to v ambulanci i na lince důvěry, tedy na pokrytí personálních nákladů a na rozvoj odborných pracovníků.
Organizace Nevypusť duši peníze ze sbírky využije na rozšíření preventivních programů Duševní zdravovědy pro středoškoláky. Organizace dlouhodobě nestačí pokrývat zájem škol o tento program.
Je prokázáno, že včasně nabyté schopnosti a dovednosti v péči o duševní zdraví mohou zabránit rozvoji mnohých duševních onemocnění, které se nejčastěji projeví právě u dospívajících. Náš program si klade za cíl naučit děti a mladé lidi předcházet rozvoji duševních obtíží skrze zdravé copingové strategie, péči o své duševní zdraví a seznámit je se službami a odborníky, na které se mohou obrátit. Ukazujeme jim, že se o svém duševním zdraví nemusí bát mluvit a ani si říct o pomoc.