Premiéři tří středoevropských zemí sepsali společně článek pro Foreign Affairs, ve kterém vyzývají k pokračující podpoře Ukrajiny a vykreslují jediný možný způsob ukončení války – plné stažení Ruska ze všech ukrajinských území.
V Evropě se dnes píší dějiny, a to opět z ruské iniciativy – státu, který posledních několik staletí opakuje stále jednu a tu samou chybu. Nechává se ovládat svým vlastním strachem, který Rusko minulý únor zavedl k ukrajinským hranicím a pak ho donutil je překročit, ostřelovat civilní cíle a opět zabíjet.
Dějiny se ale nyní píší i z jiného důvodu, z té druhé strany válečné mince. Západní svět už dlouho nebyl tak sjednocen ve svém úsilí i přesvědčení. Drtivá většina svobodného světa je přesvědčena, že podpora Ukrajiny musí pokračovat, protože ukrajinští obránci bojují i za naši svobodu. Po 14 měsících plnohodnotné ruské invaze se však najdou i tací, které už neutuchající podpora unavila, kteří začínají pochybovat a ze svých slibů slevovat. Odpovědí, která vyšla před týdnem v časopisu Foreign Affairs, jim může být společný článek tří premiérů zemí střední Evropy, totiž českého Petra Fialy, slovenského Eduarda Hegera a polského Mateusze Morawieckého. A další úkaz jednoty, za kterou paradoxně Rusku vděčíme.
Premiéři v článku upozorňují na to, že jejich vlastní země z minulosti moc dobře ví, jaké to je být obětí ruského imperialismu a jak důležité je proto pokračovat v podpoře Ukrajiny – pokud totiž Rusko zvítězí a Ukrajina padne, střední Evropa by mohla být další na řadě. Pokud se naopak s podporou Západu podaří na Ukrajině Rusko porazit, nebude muset být ve válce proti němu prolita krev i spojenců Ukrajiny. Vyslán bude navíc jasný vzkaz, že zamrzlé konflikty a nekonečné války nemají v evropském regionu místo.
Fiala, Heger a Morawiecki v textu naléhají na Západ, aby Ukrajinu podporoval až do té doby, než se Rusko stáhne ze všech území, která Ukrajině náleží, tedy z východních oblastí i z poloostrova Krymu. Jedině tak podle nich bude poražen kremelský imperialismus a revanšismus. Ve zkratce uvádějí, že mír může nastat jen za takových podmínek, které určí Ukrajina.
Předsedové vlád navíc vyjadřují svůj souhlas s obviněním ruského diktátora Vladimira Putina mezinárodním soudem a vyzývají k ustanovení zvláštního tribunálu, který by vyšetřoval válečné zločiny spáchané na Ukrajině. Vyzývají rovněž k pohánění k odpovědnosti ruské nejvyšší vedení, které vydává rozkazy, a ke konfiskaci ruských aktiv, jejichž hodnota se na Západě odhaduje na 350 až 400 miliard dolarů. Prostředky by následně podle premiérů mohly být použity k poválečné obnově Ukrajiny.
Článek je zakončen i návrhem na upgrade způsobů, jakými může Západ s Ruskem jednat. Podle premiérů je v současné době jakýkoliv dialog s Ruskem jako mluvení do zdi, a tak je třeba dát důraz na rozsáhlé sankce i izolaci.