Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Válka na Ukrajině je Putinovou karibskou krizí

Před šedesáti lety byl svět nejblíže ke třetí světové válce od konce té druhé. Až dodnes. Proč je kubánská krize paralelou k současnému světovému dění?

Studená válka mezi USA a SSSR trvala od roku 1947 až do pádu Sovětského svazu v roce 1991. Svět byl tehdy rozdělen na dva mocenské bloky, západní a východní, a po většinu druhé poloviny 20. století udával chod událostí právě konflikt mezi jejich rozdílným náhledem na ideální světové uspořádání. Zatímco Sovětský svaz si k sobě připoutal blok spřátelených socialistických republik, do nichž úspěšně insertoval ideologii komunismu, Západ v čele se Spojenými státy se tento jeho postup snažil nejrůznějšími prostředky zastavit. A přestože těžiště studené války leželo často v rétorice a gestech, střetům napříč světem se Západ ani Východ nevyhnul.

Fidel Castro a Nikita Chručšov. Zdroj: Profimedia

Jedním z nejostřejších konfliktů studené války, během něhož řada sdělovacích prostředků psala o hrozbě třetí světové a nukleární války, byla karibská krize z podzimu 1962. Spojené státy tehdy 22. října oznámily zahájení námořní blokády Kuby poté, co tam jejich špionážní letouny objevily sovětské balistické rakety. Ty tam Sovětský svaz, tehdy v čele s Nikitou Chruščovem, rozmístil po neúspěšné invazi v zátoce Sviní, Spojenými státy podporovaném pokusu kubánských vyhnanců o převrat s cílem svrhnout místní komunistické vedení v čele s Fidelem Castrem.

Po zahájení blokády následovalo šest dnů intenzivních vojenských manévrů, taktizování a výměn výhrůžných depeší, po nichž nakonec Moskva souhlasila se stažením raket výměnou za slib USA, že nezaútočí na Kubu a odstraní své rakety z Turecka. Než však byly tyto dohody ujednány, kapitán sovětské ponorky málem odpálil jadernou zbraň poté, co americké námořnictvo shodilo kolem ponorky hlubinné nálože. S přesvědčením, že se jedná o útok, nikoliv o signalizaci, jak bylo realitou, začal kapitán panikařit a byl připraven jadernou zbraň odpálit. Jeden z vyšších důstojníků ho ale stihl na poslední chvíli upozornit, že na ně americké síly neútočí, nýbrž pouze signalizují, a že by měli oni nyní signalizovat zpátky.

Později téhož dne Kennedy tajně souhlasil s odstraněním všech amerických raket z Turecka výměnou za to, že Chruščov odstraní stejné rakety z Kuby. Krize byla tedy zažehnána, ačkoliv se stala symbolem nebezpečí velmocenského soupeření ve studené válce.

S nadále probíhající ruskou válkou na Ukrajině se nyní zdá, že se historie alespoň do určité míry opakuje. Nukleární válce nebyl svět od kubánské krize blíž, než je tomu právě teď, a zdá se, že Rusko tohoto faktu způsobem sobě vlastním využívá. V rozhovoru pro dokument ruské státní televize o raketové krizi uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že existují „podobnosti“ s kubánskou krizí především proto, že Rusko je nyní ohroženo západními zbraněmi na Ukrajině.

Doufám, že v dnešní situaci bude mít prezident Joe Biden více příležitostí pochopit, kdo a jak vydává rozkazy... Tato situace je velmi znepokojivá. Rozdíl je v tom, že v dalekém roce 1962 Chruščov a Kennedy našli sílu projevit odpovědnost a moudrost, nyní takovou připravenost ze strany Washingtonu a jeho satelitů nevidíme.
Sergej Lavrov
Sergej Lavrov. Zdroj: Profimedia

Ač není na vyjádření Lavrova nic překvapivého, je fascinující, jak málo sebereflexe Putin a jeho podružníci mají. Jediný, kdo by měl odpovědnost projevit, je Rusko. Slovo moudrost záměrně vynechávám, jelikož takový atribut zní v kontextu současného dění až směšně. Po pádu Sovětského svazu se Rusové natolik soustředili na izolování komunistické gerontokracie, až si nevšimli, že se jim přímo před očima etablovalo něco mnohem horšího – egocentrický diktátor, který nyní vraždí nevinné pro svůj vlastní prospěch a který chce výhružkami dobýt celý svět. Právě on ho ale dotlačil na sklonek nukleární války a teď čeká, jaká bude reakce. Doufejme, že si světoví lídři pamatují, že s diktátory se nevyjednává, jinak by se totiž mohla naše „současná kubánská krize“ dočkat mnohem horšího konce než ta původní.